Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua, imi puteti spune si mie baza legala in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua, imi puteti spune si mie baza legala in temeiul careia ...

Buna ziua,
imi puteti spune si mie baza legala in temeiul careia pot solicita o copie electronica dupa inregistrarea audio-video a unei audiente efectuata de catre o primarie?
edanes_ro, utilizator
Ghidul Comitetului European pentru Protecția Datelor nr. 3/2019 privind prelucrarea datelor cu caracter
personal prin mijloace video - pct 6 - Drepturile persoanei vizate - 6.1 Dreptul de acces
92. O persoană vizată are dreptul de a obține din partea operatorului o confirmare că se prelucrează
sau nu date cu caracter personal. În cazul supravegherii video, acest lucru înseamnă că, dacă
datele nu sunt stocate sau transferate în niciun fel, după ce a trecut momentul monitorizării în
timp real, operatorul nu poate să furnizeze decât informația că nu mai sunt prelucrate date cu
caracter personal (pe lângă obligațiile de informare generală prevăzute la articolul 13, vezi
secțiunea 7 – Obligații privind transparența și informarea). Dacă însă la momentul solicitării încă
se prelucrează date (adică dacă datele sunt stocate sau prelucrate în continuare în orice alt mod),
persoana vizată trebuie să primească acces și să fie informată în conformitate cu articolul 15.