avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Procedura somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Procedura somaj tehnic

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie pentru prima data. Societatea la care lucrez doreste sa trimita in somaj tehnic pt prima data un numar de angajati incepand din martie 2010.
As dori sa stiu cu ajutorul dumneavoastra care sunt etapele care trebuie parcurse pentru procedura de somaj tehnic.
Orice raspuns imi este de un real ajutor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:33, 22 Ianuarie 2010
Buna ziua,
feceti o decizie conform art.52 alin 1 lit d din Codul Muncii), in care sa specificati motivul si apoi enumerati oamenii si nr de zile: din data de..in date ... Trebuie specificate si prevederile art.53 alin 1 si 2 si anexati lista cu semnaturile oamenilor, care vor lua la cuniostinta si vor semna. Decizia se inregistreaza la ITM.
1. De ce nu cititi si alte topicuri cu aceeasi intrebare, de pe acest forum?
2. Ati fi vazut recomandarea unei colege ale noastre. Adica:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic ioanatm ioanatm Imi spuneti va rog care sunt pasii legali ce trebuie facuti daca firma vrea sa trimita in somaj tehnic o parte din angajati? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Somaj tehnic-inseamna intreruperea temporara a activitatii firmei.... simina_suciu2104 simina_suciu2104 ....asta inseamna ca angajatorul trebuie sa isi intrerupa activitatea iar toti angajatii trebuie sa fie in somaj tehnic?...adica..nu se poate ca doar o parte ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic geta@geta geta@geta as avea o intrebare:daca firma nu este suspendata temporar poate da in somaj tehnic o parte din angajati?si ce documente se intocmesc in afara de actele ... (vezi toată discuția)