avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demolare pereti neportanti in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demolare pereti neportanti in apartament

Salut, am de demolat 2 pereti neportanti, am experitza tehnica si totul e ok, am scos certificatul de urbanism in care se mentioneaza la "Alte acorduri" "Acordul notarial al vecinilor direct afectati - dupa caz".

1. Care vecini?
2. Nu e suficient un acord de la asociatie?
3. Nu se poate fara acest acord, sa zic ca nu e cazul?

Mersi
Cel mai recent răspuns: LNX91 , utilizator 20:17, 19 Ianuarie 2023
Legal, nu puteti primiti aviz de la asociatie decat dupa ce asociatia obtine avizul vecinilor.
Pentru demolare aveti nevoie de proiect de demolare si dupa caz, de autorizatie de ctie. Daca expertiza certifica ca nu este vorba de pereti de rezistenta, autoirzatia de ctie./ demolare nu este necesara.
Legea nr 196/2018 prevede obligativitatea acordului vecinilor sus/jos,dreapta/stanga
expertiza certifica ca nu sunt pereti de rezistenta. deci sa inteleg ca nu am nevoie de autorizatie? Sunteti sigur??
Expertiza nu este suficient. Trebuie proiect tehnic cu calcul de rezistenta. Avizul vecinilor este obligatoriu.
mi-au clarificat de la primarie ca nu e necesar acordul vecinilor decat daca se umbla la fatada. acum unu din pereti e dintre balcon si bucatarie. (balcon inchis si care se regaseste la fiecare etaj. daca peretele ala o fi considerat fatada... nu stiu.. sper ca nu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demolare perete camara aigabi aigabi Buna ziua, Am cumparat de curand un apartament intr-un bloc vechi. L-am cumparat prin imprumut bancar. Acum am inceput sa-l renovez si as fi vrut sa daram ... (vezi toată discuția)
Modificari in apartament crslaura crslaura Buna ziua! Recent doresc sa fac cateva modificari in garsoniera in care locuiesc. Modificari insemnand in principal marirea bucatariei (bucataria are un ... (vezi toată discuția)
Desființare zid dintre bucătărie și balcon Ioana402 Ioana402 Bună ziua, Am cumpărat recent un apartament într-un bloc vechi și ne-am apucat de renovări. Bucătăria nu are geam, geamul de la bucătărie fiind de ... (vezi toată discuția)