Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMP MINIM DEDUCTIBIL?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMP MINIM DEDUCTIBIL?

Belea mare cu impozitele acestea ca am ajuns sa vorbesc singura.#-o
Vreau sa ma ajutati cu problema urmatoare:
-Profit tr.IV inaintea stabiliri impozitului 56820 lei ( profit din care a fost scazute impozitele primelor 3 trimeste);
-Ct.691 : tr.I impozit profit 5230 lei
tr.II impozit profit 2063 lei
tr III imp minim 2150 lei
- Alte ch. nedeductibile 500 lei
Intrebari: Ce adun si ce nu adun la acest profit ca sa ajung la profitul impozabil ? (care e deductibil si care nu pentru ca eu asa am calculat 56820+5230+2063+500=64613 e bine sau nu )
Ce impozit declar si platesc in tr.iv tinand cont ca inchei sit fin pana la 15.02.2010 ?( 64613*16% =10338.08-???? ce? )
Ce suma imi ramane de recuperat?
Multumesc pentru ajutor celor care imi scrie clar cu cifre cum rezolv problema de conta. Daca aveam examen acum il, picam cu brio.::">
Profit impozabil = 56.820 + 500 + 9443 = 66.763
Impozit anual = 66.763 x 16% = 10.682
Impozit profit trimestrul IV = 10.682 - 9.443 = 1.239
Impozit minim trimestrul IV = 2.150

Impozit profit < Impozit minim => se plateste impozitul minim de 2.150 lei pana pe data de 25.02.2010

Declaratia 101

rd.1 - 10.682
rd. 3 - 7.293
rd. 5 - 2.150
rd. 8 - 1.239
rd. 9 - 2.150
rd. 10 - 0
rd. 11 - 2.150 (se plateste pana pe 25.02.2010)
rd. 13.1 - 2.150

Mentiune: conform ultimelor modificari ale Codului Fiscal termenele de depunere pentru declaratia 101 (si implicit termenul de plata a impozitului) sunt de 25.02.2010 sau 25.04.2010.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Multumesc mult.
Dar tot nu ma pot abtine sa spun in ce hal ne fura statul. Hotie cu ochii deschisi.
pt. fat frumos.

pe ce te bazezi cind spui ca imp minim este ch. nedeductibila , asimilat cu imp pe profit
la art.21 alin 4 lit a scrie ca sunt nedeductibile ch. proprii ale contribuabilului cu imp pe profit datorat
in declaratia 100 la imp datorat este trecut imp. pe profit calculat sunt rubrici pt. imp.minim si imp de plata
fama si pe mine sa inteleg , am vazut ca te pricepi

eu am pierdere si sunt total in ceata cu declaratia asta
I = 0
II = 367 minim
III = 550 minim
IV = 550 datorat * ca asa cer normele
Impozitul minim este o suma minima stabilita conform transei de venituri, pe care o firma trebuie sa o plateasca in contul impozitului pe profit (vezi exemplele de calcul din norme).
Referitor la Declaratia 101, sunt nenumarate exemple de completare a acesteia, postate pe forum de mine sau de colegii mei.
sunt de acord cu ce zici tu , dar mie mi se pare ca nu scrie nicaieri
daca acesta suma este deductibila sau nedeductibila.
nici ca " impozit minim" = "impozit pe profit"
probabil ca au uitat sa trateze acest aspect..mie asa mi se pare

merci mult