avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Dacă ma puteți ajuta! Tatăl meu e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Dacă ma puteți ajuta! Tatăl meu e decedat de 2 ...

Buna seara! Dacă ma puteți ajuta! Tatăl meu e decedat de 2 qni, soția acestuia trăiește si are 3 copii! Ce drept de mostenire are sotia în casa părintească a tatalui , in contextul in care tatăl meu mai are o sora ,decedata iar aceasta are și ea 2 copii, ! Taxa de succesiune nu a fost făcută decât după decesul bunicului! Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Melanialigia71@gmail.com , utilizator 16:42, 22 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Sotia mosteneste 1/4 din masa succesorala a tatalui dvs , iar copiii lui impart egal 3/4.
In masa succesorala intra ce ii revine lui de la parinti si pattea lui din bunurile comune cu sotia, daca are.
Va mulțumesc!
Eu pot ceda partea mea din moștenire celor 2 verisori? ( Fac parte din 3/4 din mostenire)!Mulțumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa ce dezbateti succesiunea dupa bunici, puteti sa le donati partea dva, verilor
Va mulțumesc f mult!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica mi-a făcut testament pe toate bunurile ei, dar mai sunt moștenitori în afară de mine. care vor fi cotele în acest caz? maia andrei maia andrei Buna ziua! Bunica mea a fost proprietara unei case bătrânești + 1000 m teren si in câmp are 1 hectar . Bunica mi -a lăsat prin testament toate bunurile ei ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa frate mioararadu mioararadu Am titlul de propietate pe terenul si casa parintilor mei pe numele bunicului din partea tatalui .Mostenitorii fiind tatal meu decedat unchiul meu decedat si ... (vezi toată discuția)