Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Dacă ma puteți ajuta! Tatăl meu e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Dacă ma puteți ajuta! Tatăl meu e decedat de 2 ...

Buna seara! Dacă ma puteți ajuta! Tatăl meu e decedat de 2 qni, soția acestuia trăiește si are 3 copii! Ce drept de mostenire are sotia în casa părintească a tatalui , in contextul in care tatăl meu mai are o sora ,decedata iar aceasta are și ea 2 copii, ! Taxa de succesiune nu a fost făcută decât după decesul bunicului! Mulțumesc!

Sotia mosteneste 1/4 din masa succesorala a tatalui dvs , iar copiii lui impart egal 3/4.
In masa succesorala intra ce ii revine lui de la parinti si pattea lui din bunurile comune cu sotia, daca are.
Va mulțumesc!
Eu pot ceda partea mea din moștenire celor 2 verisori? ( Fac parte din 3/4 din mostenire)!Mulțumesc frumos!
Dupa ce dezbateti succesiunea dupa bunici, puteti sa le donati partea dva, verilor
Va mulțumesc f mult!!