Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. As avea o nelămurire în legătură cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. As avea o nelămurire în legătură cu o societate ...

Bună seara. As avea o nelămurire în legătură cu o societate comerciala a fostului soț care de curând a decedat. Cei doi copii ai noștri vor avea probleme cu aceasta societate din cauza ca nu a fost închisă și avea datorii, copii având numele lui de familie. Mulțumesc anticipat
numele nu are importanta. copiii pot declara straini de mostenire, de exemplu. depinde si de continutul masei succesorale
Nu cred ca a ți înțeles. Nu există moștenire ci doar o firma pe numele lui cu datorii. Și dacă, copii vor fi obligați de stat sa plătească datoriile lui. Mulțumesc
cu scuze, nici dvs.
la decesul fiecarei persoane se deschide succesiunea. daca nu o deschid urmasii/ mostenitorii, o deschide primaria, ANAF-ul, etc., oricine este interesat.
daca masa succesorala se limiteaza la aceasta firma, copiii trebuie sa faca declaratie de neacceptare a mostenirii, contrar vor plati datoriile firmei.
adriandimitriu, utilizator
Bun, pana acum am înțeles, un copil are 16 ani, adică este minor, și celalalt este major. Ambii copii au domiciliul în străinătate. Unde trebuie sa facă aceasta declarație ca nu accepta nici o moștenire. Mulțumesc anticipat
Ma scuzați și dacă există o data limită de la moartea lui.