Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma noua
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma noua

doresc sa imi infiintez o societate noua impreuna cu 2 prieteni
asi avea si eu cateva intrebari:
cam la cat se ridica costurile de deschidere luand in calcul doar inregistrarea propriu zisa a firmei si contul bancar?
daca suntem 3 asociati este obligatoriu sa fim angajati toti 3 pe aceasta firma?

La un SRL capitalul minim este de 200 Ron. Cheltuielile la Registrul Comertului sunt de aproximativ 400 Ron.
Celelate cheltuieli sunt minore(cazier fiscal, extras CF...).
Nu este obligatoriu pentru nici unul dintre voi sa fiti angajati;
CA ASOCIATI INTRE VOI, SE IMPART BENEFICIILE SI PIERDERILE SOCIETATII.
Cu ce porneste un SRL la drum daca depune capital social 200 lei si cheltuie 400 lei numai pentru infiintare? Ce rost mai are capitalul social daca nu ajunge nici macar pentru infiintare?
Pentru o firma cu 3 asociati si un capital de 200 lei Ron costutile la Registrul Comertului sunt de 300 lei Ron ( numai daca ai actul constitutiv si declaratiile notariale facute). Daca nu ai aceste documente facute in alta parte ( notar, avocat, consilier juridic) iti spun ca la Registrul Comertului de ridici la aproape 650 lei Ron.