Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Daca n-am depus declaratiile ce se intampla
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Daca n-am depus declaratiile ce se intampla

Buna, ma numesc Monica si am firma dar nu are activitate, este infiintata din iulie 2007. Am depus declaratiile trimestrial pana anul trecut. De anul trecut nu am mai depus declaratiile. Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca nu am depus declaratiile si cum pot scapa de aceasta firma.
s-ar putea sa va dea amenda pentru ca n-ati depus declaratiile...;) ati putea sa o lichidati, dar va trebui sa achitati forfetarul...:rolleyes:
puteti trimite declaratiile prin posta ;)
Nu se poate dizolva?- conform Art. 237 b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;
monette, utilizator
se poate dizolva, dar nu confundati dizolvarea cu radierea!!!

ART. 219 Cod procedura fiscala
Contravenţii
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor de înregistrare fiscală sau de menţiuni;
b) neîndeplinirea la termen a obligaţiilor de declarare prevăzute de lege, a bunurilor şi veniturilor impozabile sau, după caz, a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume.

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);