Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 36/2021 semarea electronica a documentelor de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 36/2021 semarea electronica a documentelor de munca

Buna ziua!

Prin OUG 36/2021 se introduce faptul că părțile pot opta să utilizeze la încheierea contractului individual de muncă/actului adițional la contract, după caz, semnătura electronică avansată sau semnătura electronică calificată, însoțită de marca temporală electronică sau marca temporală electronică calificată și sigiliul electronic calificat al angajatorului.

Asadar, se intelege ca se poate opta intre semnatura electronica avansata sau semnatura electronica calificata? Pe oricare ai alege-o trebuie sa fie insotita de marca temporala electronica sau marca electronica calificata si sigiliu electronic?
Sigiliu trebuie in orice caz?

Multumesc.
Oricare varianta aleasa trebuie sa fie insotita de marca temporala electronica sau marca electronica calificata si sigiliu electronic.
Multumesc pentru raspuns!

Sigiliul se poate pune doar de o parte sau trebuie pus de 2 parti?
Se cere sigiliul electronic calificat al angajatorului.