avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare

Buna ziua!
Nu știu cum să procedez va rog îndrumați mă.
Mama mea a decedat de 2ani mai are un frate, acesta și-a însușit și partea de casa și teren extravilan a mamei de la bunici, părinți lor.
Menționez că am fost la primărie și am văzut " in mare dosarul" pe că nu mi sa dat voie la mai mult, unde sa căutat un înscris unde mama mea a renunțat la partea ei și nu exista. Acel act sa făcut prin instanta, bănuiesc cu martori.
Am incercat sa ne înțelegem pe cale amiabila și am fost refuzată.
Întrebarea mea cum să procedez sa mi se trimită dosarul cu documentele în tribunal? Și să îl chem in judecată și pe fratele mamei mele și pe cei care probabil au dat declarații că el, fratele mamei este unicul moștenitor?
Doresc daca se poate un model de chemare în judecată prin care cer instanței anularea hotărârii judecătorești al titlului de proprietate ( adică îl chem in judecată pe fratele mamei) , și chemarea în judecată a primăriei pt a mi se trimite dosarul cu documentele proprietăți.
Mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2023
Mihaela Miki, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihaela Miki , utilizator 22:06, 26 Ianuarie 2023
Buna ziua, nu se intelege mare lucru din mesajul dvs. Mama dvs. a renuntat/a pierdut in favoarea fratelui dansei un drept de proprietate? In baza carui act? Aveti acel act?
Nu, mama a murit acum doi ani. Fratele ei și-a însușit și terenul cu casa și terenul din spatele curți. Deci el , momentan este singurul proprietar. Mama mea nu a fost chemata la tribunal pentru a renunța la partea ei nu sa știut nimic până acum când am descoperit acest aspect. Moștenirea fiind de la stra bunicul meu,( bunicul lor ) al mamei mele și a fratelui acesteia.
Deci martorii și el a mințit în tribunal că este unicul moștenitor.
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2023
Mihaela Miki, utilizator
Nu, mama a murit acum doi ani. Fratele ei și-a însușit și terenul cu casa și terenul din spatele curți. Deci el , momentan este singurul proprietar. Mama mea nu a fost chemata la tribunal pentru a renunța la partea ei nu sa știut nimic până acum când am descoperit acest aspect. Moștenirea fiind de la stra bunicul meu,( bunicul lor ) al mamei mele și a fratelui acesteia.
Deci martorii și el a mințit în tribunal că este unicul moștenitor.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, nu se intelege mare lucru din mesajul dvs. Mama dvs. a renuntat/a pierdut in favoarea fratelui dansei un drept de proprietate? In baza carui act? Aveti acel act?

sa le luam pe rand: ati dezbatut succesiunea mamei dvs? aveti certificat de mostenitor?
Domnule va rog ce întreb eu și ce spuneți dv .... Sincer nu cunoașteți abtinetiva

adriandimitriu a scris:

sa le luam pe rand: ati dezbatut succesiunea mamei dvs? aveti certificat de mostenitor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intelegere verbala gheorghe65 gheorghe65 Fratele meu a avut grija de bunica si inainte de revolutie a primit o casa + teren in urma unui contract clauza de intretinere. De asemenea, a primit prin ... (vezi toată discuția)
Buna seara!fratele meu in urma cu 30 de ani a dat declarație ... Fiecare pe limba lui Fiecare pe limba lui Buna seara!fratele meu in urma cu 30 de ani a dat declarație la.notar de renunțare la partea sa din mostenire (casa) ce i se cuvenea de la mama noastra, ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu probleme narcisa07 narcisa07 Un caz mai complicat: Bunicul meu a fost adoptat. In 1930, tatal lui adoptiv ii vinde casa si gradina (nu se specifica de ce suprafata este vorba) si se face ... (vezi toată discuția)