Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare

Buna ziua!
Nu știu cum să procedez va rog îndrumați mă.
Mama mea a decedat de 2ani mai are un frate, acesta și-a însușit și partea de casa și teren extravilan a mamei de la bunici, părinți lor.
Menționez că am fost la primărie și am văzut " in mare dosarul" pe că nu mi sa dat voie la mai mult, unde sa căutat un înscris unde mama mea a renunțat la partea ei și nu exista. Acel act sa făcut prin instanta, bănuiesc cu martori.
Am incercat sa ne înțelegem pe cale amiabila și am fost refuzată.
Întrebarea mea cum să procedez sa mi se trimită dosarul cu documentele în tribunal? Și să îl chem in judecată și pe fratele mamei mele și pe cei care probabil au dat declarații că el, fratele mamei este unicul moștenitor?
Doresc daca se poate un model de chemare în judecată prin care cer instanței anularea hotărârii judecătorești al titlului de proprietate ( adică îl chem in judecată pe fratele mamei) , și chemarea în judecată a primăriei pt a mi se trimite dosarul cu documentele proprietăți.
Mulțumesc anticipat
Mihaela Miki, utilizator
Buna ziua, nu se intelege mare lucru din mesajul dvs. Mama dvs. a renuntat/a pierdut in favoarea fratelui dansei un drept de proprietate? In baza carui act? Aveti acel act?
Nu, mama a murit acum doi ani. Fratele ei și-a însușit și terenul cu casa și terenul din spatele curți. Deci el , momentan este singurul proprietar. Mama mea nu a fost chemata la tribunal pentru a renunța la partea ei nu sa știut nimic până acum când am descoperit acest aspect. Moștenirea fiind de la stra bunicul meu,( bunicul lor ) al mamei mele și a fratelui acesteia.
Deci martorii și el a mințit în tribunal că este unicul moștenitor.
Mihaela Miki, utilizator
Nu, mama a murit acum doi ani. Fratele ei și-a însușit și terenul cu casa și terenul din spatele curți. Deci el , momentan este singurul proprietar. Mama mea nu a fost chemata la tribunal pentru a renunța la partea ei nu sa știut nimic până acum când am descoperit acest aspect. Moștenirea fiind de la stra bunicul meu,( bunicul lor ) al mamei mele și a fratelui acesteia.
Deci martorii și el a mințit în tribunal că este unicul moștenitor.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, nu se intelege mare lucru din mesajul dvs. Mama dvs. a renuntat/a pierdut in favoarea fratelui dansei un drept de proprietate? In baza carui act? Aveti acel act?

sa le luam pe rand: ati dezbatut succesiunea mamei dvs? aveti certificat de mostenitor?
Domnule va rog ce întreb eu și ce spuneți dv .... Sincer nu cunoașteți abtinetiva

adriandimitriu a scris:

sa le luam pe rand: ati dezbatut succesiunea mamei dvs? aveti certificat de mostenitor?