avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... (Reinnoire buletin) Buna ziua! Am nevoie de un sfat, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

(Reinnoire buletin) Buna ziua! Am nevoie de un sfat, daca ma poate ajuta cineva. ...

Buna ziua! Am nevoie de un sfat, daca ma poate ajuta cineva. Prietenei mele i-a expirat buletinul de aprox. o luna, iar mama ei nu vrea sa o mai primeasca in spatiul unde locuieste ea si unde a avut adresa din buletin pana acum. Noi locuim in chirie (contract facut intre 2 SRL-uri). Proprietara apartamentului unde locuim nu prea vrea sa faca drumul pentru a semna actele de primire in spatiu, ca sa-si poata declara adresa de aici. Pot eu sa fac acele declaratii de primire in spatiu chiar daca eu (srl-ul meu) sunt chirias? Sau ce alte variante ar fi?
Cel mai recent răspuns: M1chop , utilizator 20:09, 30 Ianuarie 2023
In situaţia în care gazduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţa a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnata la notarul public,
Din pacate gazduitorul nu doreste sa ajute la rezolvarea acestei situatii.

ynocentta a scris:

In situaţia în care gazduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţa a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnata la notarul public,


Daca nu poate/ nu vrea sa se prezinte la evidenta populatiei, se prezenta la notar? :)

ynocentta a scris:

In situaţia în care gazduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţa a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnata la notarul public,




Nu va puteti lua in evidenta prietena in calitate de chirias
Isi poate face carte de identitate provizorie.
Daca doamna avea contract de inchiriere pe numele ei, isi putea face buletin in baza contractului.
Pentru cartea de identitate provizorie, nu trebuie declarata o adresa? Sau se poate fara prezenta proprietarului?
Ultima modificare: Duminică, 29 Ianuarie 2023
M1chop, utilizator
Fara prezenta proprietarului si declarati adresa la care sta efectiv.

Alte discuții în legătură

Legislatie carte identitate eugen82 eugen82 Va rog daca stie cineva care este legislatia ce reglementeaza evidenta populatiei - emiterea cartilor de identitate cu referire la cazul pe care vi-l prezint ... (vezi toată discuția)
Situatie complicata de luare in spatiu Fedayna Fedayna Situatie de luare in spatiu Buna ziua, Am o proprietate in care am lasat pe cineva sa locuiasca ca sa aiba grija de casa, fara chirie. Persoana ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare c.i. remus_agigea remus_agigea Buna ziua, In urma cu cateva zile am achizionat un apartament in Sectorul 6 Bucuresti, apartament pentru care asa cum scrie in contractul de vanzare-cumparare ... (vezi toată discuția)