Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Obligatii de plata din contract
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Obligatii de plata din contract

Buna ziua,

Vin la dumneavoastra cu o intrebare legata de obligatiile de plata impuse de un contract incheiat dintre o universitate si un student. Am fost cazat in caminele studentesti intr-o anumita camera pe baza unui contract valabil din martie 2022 pana in iunie 2022. Am fost la zi cu plata regiei in fiecare luna, iar in Decembrie 2022 am primit un mail care mentioneaza ca trebuie sa platesc o suma de bani din cauza regularizarilor platilor din camera respectiva. Intrebarea mea este daca sunt obligat sa platesc suma respectiva pentru o camera a carui contract a expirat.

Multumesc frumos!
Daca sunt datorate, da, trebuie platit. Datoria e nascuta pe perioada in care contractul a fost valabil, acum e doar facturata diferenta de plata.
Sigur ca puteti refuza sa platiti, va judecati si cine stie, poate instanta va da dreptate.
gi-jane2, moderator