Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O firma poate cumpara valuta de la casele de schimb ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O firma poate cumpara valuta de la casele de schimb valutar?

O societate presteaza activitate de transport international de marfa. Incasarile le face in ron, dar majoritatea cheltuielilor le are in strainatate, avand nevoie de valuta (euro)? Poate societatea sa cumpere valuta?
Da, pastreaza bonul de schimb valutar pe care il inregistreaza in contabilitate.
cred ca mai avantajos e sa schimbe la cursul valutar oferit de banca , mai ales ca activitatea are caracter de contiunuitate
As mai adauga ca va fi necesar registru de casa in valuta si toate celelate documente si conturi contabile necesare lucrului cu valuta
Casele de schimb valutar functioneaza doar pentru persoane fizice. Recititi actele normative ce reglementeaza aceasta activitate !
Deci ca si firma cum pot cumpara valuta necesara pentru plati cash la deplasari externe?
Prin banca dvoastra.
Veti avea plata in contul de lei pentru cumparare valuta si incasare in contul de valuta. Puteti ridica apoi sumele in valuta din ct firmei pe baza unor documente pe care vi le solicita banca (in general Ordin de deplasare).