avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Acum ceva timp am vândut un autoturism pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Acum ceva timp am vândut un autoturism pe o declarație ...

Bună ziua! Acum ceva timp am vândut un autoturism pe o declarație de mana, iar această persoana a vândut masina altuia, ideea este că în ziua de azi încasez amenzi de pe respectivul actual șofer, iar eu fiind în continuare plătitor impozitului mașinii, întrebarea este: cum pot scoate din evidenta fiscala autoturismul dacă eu nu mai sunt în posesia ei, menționez ca în ziua de azi sunt proprietarul masinii dar nu ma aflu în posesia actelor mașinii, iar conducător actual este dispărut complet. Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:37, 30 Ianuarie 2023
Suportati consecintelor faptului ca nu ati parcurs procedura legala de instrainare bun mobil
Trebuie sa solicitati oficial la politia rutiera serviciul evidenta vehicule sa va comunice detinatorul vehicolului cu datele de identificare XXX
In baza documentului emis de catre politia rutiera va adresati la birou notarial incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehicolul cu datele de identificare XXXcare a fost instrainat la data YYY in favoarea numitului ZZZ
Cu cele 2 documente solicitati oficial la autoritatea fiscala teritoriala radierea auto de pe rol fiscal pe propria raspundere
Autoritatea fiscala urmeaza sa radieze din evidenta fiscala vehicolul dupa achitarea debitelor in evidenta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere din evidență fiscale autovehicul rămas la fostul sot Chitarane Chitarane Buna ziua. Am divorțat în 2016 dar nu am făcut si la partajul bunurilor. Fostul soț a rămas cu .masina, teren si casa, in fapt. Masina a vândut.o si a ... (vezi toată discuția)
Radiere fiscala autotutism eddie2002 eddie2002 Buna ziua! Am vândut un autoturism în anul 1993 cu contract de v/c, dar societatea care a intermediat vânzarea a trecut că și cum eu a-și fi depus ... (vezi toată discuția)
Radiere auto fara contract de vanzare-cumparare silviuglv silviuglv Buna ziua, in 2014 am vandut un autoturism insa nu a fost radiat de la primarie si m-am trezit cu impozit de plata ptr el. La primarie mi-au spus ca doar cu ... (vezi toată discuția)