Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea contractului de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea contractului de muncă

Bună seara, vreau să suspend contractul de muncă pentru a întra în concediu creștere copil, vreau să știu dacă angajatorul poate, are dreptul de a refuza suspendarea contractului de muncă dacă este un articol legal care îl obligă să accepte suspendarea contractului la cererea ea, mulțumesc pentru eventuale răspunsuri
cornel2222, utilizator
OUG 111/2010
Art. 25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și la art. 11 alin. (1) lit. a). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.
....

Sesizati AJPIS în situația în care refuza sa va aprobe cerere de CCC.

Potrivit art.51 lit.a C.mun., contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, pentru concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani.