Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dosar pentru infintare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dosar pentru infintare srl

buna ziua,am facut un dosar oentru infintare srl si au aparut aceste obseratii:În baza art.106 alin. (1) din L.265/2022, amână cauza pentru a se respecta dispozițiile art.121 alin.(1) din L.265/2022 declarația pe propria răspundere cu privire la îndeplinirea condițiilor de funcționare/desfășurare a activității trebuie să cuprindă toate activitățile societății, pentru a se corecta durata societății în actul constitutiv ca fiind nedeterminată (cf.art.1885 alin.1 din Codul Civil), pentru a se completa actul constitutiv cu articolele prevăzute de art.7 lit d indice 1 ( ”modalitatea de adoptare a hotărârilor adunării generale a asociaţilor, cu votul tuturor asociaţilor, în cazul în care, datorită parităţii participării la capitalul social, nu poate fi stabilită o majoritate absolută”) și lit.i (” modul de dizolvare şi de lichidare a societăţii; modalităţile de asigurare a stingerii pasivului sau de regularizare a lui în acord cu creditorii, în cazul dizolvării fără lichidare, atunci când asociaţii sunt de acord cu privire la repartizarea şi lichidarea patrimoniului”) din L.31/1990, pentru a se depune anexa privind înregistrarea fiscală - formular nou - conform Ordin ANAF 2509/2022 și MJ 5672/2022.
Ma puteti lamuri cu ce ar trebui sa fac pentru a fi totul ok
george-neagu, moderator
Buna ziua, trebuie sa modificati actul constitutiv si sa depuneti/corectati o declaratie la ONRC. Solicitarile sunt destul de clare, daca nu va descurcati cu modificarile solicitate, apelati la un avocat sa va refaca actele si sa le depuna la ONRC pentru a evita sa le modificati dvs. eronat/incomplet si ulterior sa ci se respinga cererea.