avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum intru in posesia mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum intru in posesia mostenirii

Buna ziua,
Tatal meu a decedat. Sunt singurul copil. Era divortat de mama. nu s-a mai recasatorit (era singur).
Cum procedez sa trec pe numele meu bunurile tatalui.
Mentionez ca are terenuri cu cadastru facut (unde are case), si trenuri la camp/padure unde nu are facut cadastru. De asemenea are bani la banca. Nu are imputernicit la conturi. Multumesc frumos
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2023
viu, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:55, 31 Ianuarie 2023
~ Conținut șters la cerere ~
Contactati birou notarial dezbateti succesiunea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna tatal -meu sa divortat de mama dupa care sa recasatorit ... simion poenaru simion poenaru BUNA Tatal -meu sa divortat de mama dupa care sa recasatorit cu o dama cu 2 copii Tata a cumparat un apartament cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa bunica cu partaj voluntar, fara succesiune Manu111 Manu111 Buna ziua, Am o problema mai delicata,cred.Este vorba despre o casa,mostenire de la bunica mea,care a decedat in 1986. Bunica a avut 2 copii(mama mea si ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire pentru minor Stelagre Stelagre Buna seara,am o fetita minora sub 14 ani, tatal ei a murit si am inceput succesiunea. Eu nu am fost casatorita cu el, la data decesului a fost necasatorit. ... (vezi toată discuția)