Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Instanta poate refuza la primul termen desemnarea unui ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Instanta poate refuza la primul termen desemnarea unui aparator ...

Instanta poate refuza la primul termen desemnarea unui aparator din oficiu!
Proces penal,accident auto,culpa comuna inculpatul a solicitat desemnarea unui aparator din oficiu si a fost apostrofat si refuzat de judecator,motivand ca se admita DOAR in situatii exceptionale.
Desi pe citatie se specifica faptul ca daca nu se va prezenta cu aparator ales,i se va desemna unul din oficiu!
E normal?
Ce poate face inculpatul?
S-a dat termen pentru angajare aparator (ales...fortat) sau se va judeca fara ,....adica inculpatul nu va avea aparator!!
S-a intamplat la Judecatoria Caracal!
gigione01, utilizator
Art. 90: Asistenţa juridică obligatorie a suspectului sau a inculpatului

Asistenţa juridică este obligatorie:
a) când suspectul sau inculpatul este minor, internat într-un centru de detenţie ori într-un centru educativ, când este reţinut sau arestat, chiar în altă cauză, când faţă de acesta a fost dispusă măsura de siguranţă a internării medicale, chiar în altă cauză, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege;
b) în cazul în care organul judiciar apreciază că suspectul ori inculpatul nu şi-ar putea face singur apărarea;
c) în cursul procedurii în cameră preliminară şi în cursul judecăţii în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani.
Cum poate instanta sa faca dovada la punctul "b" ?
A intrebat inculpatul:
- ce adeverinte sa aduca si raspunsul judecatorului a fost:
-te vad baiat cu carte,,la urmatorul termen daca nu ai avocat ales se va judeca asa.....
Sa fie o sugestie din partea lui?
In incheierea de sedinta a trecut :acordarea de termen LA CEREREA INCULPATULUI pentru angajare aparator.
Desi ,adevarul este ca inculpatul a fost obligat,i s-a impus asta si nu a cerut...
Mi se pare o ilegalitate si dupa sentiinta ,cred ca judecatorului i se va face o plangere ...
Invatamantul,serviciile medicale,justitia..cica sunt gratuite in Romania...Asa scrie in Constitutie dar cu alte cuvinte..
gigione01, utilizator
Mda... din păcate justiția nu este și nu a fost niciodată gratuită!
Nu cred ca are sens sa va agitați aiurea.
Puteti găsi avocat pe bani putini în acea zonă.

Avocatul din oficiu este posibil sa nu va fie de mare ajutor.

Depinde și dacă pledati vinovat sau nevinovat.

Avocatii din oficiu sunt și foarte ocupați și veți fi nemulțumit.

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu cred ca are sens sa va agitați aiurea.
Puteti găsi avocat pe bani putini în acea zonă.

Avocatul din oficiu este posibil sa nu va fie de mare ajutor.

Depinde și dacă pledati vinovat sau nevinovat.

Avocatii din oficiu sunt și foarte ocupați și veți fi nemulțumit.

Scris din București 2023

Lucrurile sunt clare,culpa comuna!
Pentru mine era mai ok sa dau 1000 lei unui avocat tanar(din oficiu),nu sunt multe de spus/castigat!
Frustranta si surprinzatoare e decizia judecatorului,sa refuze desemnarea unui avocat din oficiu unui INCULPAT intr-un dosar penal