Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... copil devenit adult cu buletin expirat domiciliul in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

copil devenit adult cu buletin expirat domiciliul in romania dar niciodata nu a locuit in ro

copilul meu nu a locuit niciodata in romania, insa e cetatean si are domiciliul in romania. Recent buletinul a expirat dar nu o sa reuseasca sa mearga in tara sal reinoiasca. Politia de sector a vizitat locul de domiciliul unde sunt batrinii parinti, si li sau adus o amenda de platit insa nu stim cum sa procedam ca acest copil care recent e adult nu o sa locuiasca in rominia nici nu o sa viziteze in viitorul apropriat. ca sa nui mai bate la cap pe batrini, pot scoate domiciliul de acolo si sal aibe in strainatate? daca da, atunci ce avem de facut, la cine sa ne adresam?
Pasaportul de cetetean roman cu domiciliul in strainatate se elibereaza in urmatoarele conditii [ link extern ]