avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plata cheltuieli de judecata

Buna ziua. Am pierdut un proces si sunt obligat la plata cheltuielilor de judecata. Inca nu mi-a sosit hotararea acasa insa am vazut pe portal hotararea pe scurt si obligatia mea la plata cheltuielilor. Intrebarea mea este, am obligatia sa platesc cheltuielile de judecata in 30 zile de la postarea pe portalul instantelor sau obligatia curge de la data primirii hotararii acasa? Din cate stiu exista un termen de 30 zile pentru plata insa nu stiu din ce moment curg cele 30 zile. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Joi, 2 Februarie 2023
George Cristian., utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 20:07, 2 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este stipulat/prevazut in lege niciun termen pana la care sa faceti plata. cheltuieli de judecata dispuse de instanta prin hotarare definitiva
Puteti sa le achitati dvs de buna-voie ori asteptati o executare silita din partea creditorului.-ceea ce implica costuri suplimentare reprezentate de cheltuieli de executare
Daca doriti sa achitati aceste cheltuieli puteti lua legatura cu partea adversa si sa ii platiti cheltuielile dispuse de instanta direct prin notar sau printr-un cont bancar pe care sa il indice aceasta.
Daca nu doriti sa luati legatura personal cu adversarul, atunci prin intermediul unui executor judecatoresc ii trimiteti o notificare in sensul de a se prezenta la o anumita data si ora la biroul executorului judecatoresc pentru a-si ridica banii.si a semna documentele justiifcative
La acea data executorul va intocmi proces-verbal in care se va consemna primirea banilor.
Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Ideea este ca eu vreau sa platesc insa vreau sa fac acest lucru dupa ce imi ajunge hotararea acasa prin posta. As vrea sa stiu daca reclamantul se poate duce la executor pana sa ii soseasca hotararea acasa sau executorul poate incepe procedura de executare inainte de a avea hotararea fizic? Multumesc.


ynocentta a scris:

Nu este stipulat/prevazut in lege niciun termen pana la care sa faceti plata. cheltuieli de judecata dispuse de instanta prin hotarare definitiva
Puteti sa le achitati dvs de buna-voie ori asteptati o executare silita din partea creditorului.-ceea ce implica costuri suplimentare reprezentate de cheltuieli de executare
Daca doriti sa achitati aceste cheltuieli puteti lua legatura cu partea adversa si sa ii platiti cheltuielile dispuse de instanta direct prin notar sau printr-un cont bancar pe care sa il indice aceasta.
Daca nu doriti sa luati legatura personal cu adversarul, atunci prin intermediul unui executor judecatoresc ii trimiteti o notificare in sensul de a se prezenta la o anumita data si ora la biroul executorului judecatoresc pentru a-si ridica banii.si a semna documentele justiifcative
La acea data executorul va intocmi proces-verbal in care se va consemna primirea banilor.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana ce hotărârea nu rămane definitiva fie prin respingerea caii de atac fie prin neformularea caii de atac nu va poate executa.Singurele excepții sunt în litigii de munca și în pensii de întreținere etc..
Eu nu voi ataca aceasta decizie. Intrebarea este dupa ce trec cele 30 zile in care eu puteam formula cale de atac, astept sa imi vina hotararea acasa si platesc dupa aceea sau dupa aceste 30 zile se considera ca eu ar trebui sa merg la instanta sa ridic hotararea definitiva? As vrea sa platesc la limita maxima insa sa nu risc astfel incat sa fiu executat prin executor judecatoresc. Va multumesc pentru raspuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După expirarea celor 30 de zile de la data comunicarii hotărâri la domiciliul dvs ,cu condiția ca cealaltă parte sa nu formuleze calea de atac legala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca GreenSkittles GreenSkittles Am avut 2 intalniri de proces printre care ultima fiind pe data de 12.05.2011 si am aflat solutia \"Solutie: Admite cererea. Obligă pârâtul să plătească ... (vezi toată discuția)
Cerere executare silita inauntrul termenului dispus de instanta pentru a se face plata de catre debitoare. ddianna ddianna Buna ziua, Am o hotarare judecatoreasca executorie de drept, prin care debitoarea este obligata la plata unei sume de bani in termen de 15 zile de la ... (vezi toată discuția)
Cai de atac integrity integrity a fost admisa in parte, actiunea reclamantei - proces civil raspundere delictuala; pe portal scrie ca pot ataca cu recurs in 15 zile - termenul de 15 zile de ... (vezi toată discuția)