avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, vă cer sfatul în următoarea situație : ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, vă cer sfatul în următoarea situație : Tatăl ...

Bună ziua, vă cer sfatul în următoarea situație :
Tatăl meu a decedat în anul 2001, soția lui nu a vrut să facem succesiunea după tata motivând că nu are bani, într un final am reușit să facem succesiunea după multe rugăminți în anul 2021 , în toată această perioadă ea s a recăsătorit , iar în anul 2008 a plecat din imobilul disputat in partaj.
Toate cheltuielile ce intervin in intretinerea imobilului plus impozite au căzut in sarcina mea, eu achitănd integral aceste taxe din anul 2001 până în prezent.
Acum am intentat proces in instanța pt a prelua în întregime acest imobil.
Ce șanse de câștig aș avea ?
Pentru un eventual răspuns vă mulțumesc !!!
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2023
florinnel_fostsgv, utilizator
Cel mai recent răspuns: florinnel_fostsgv , utilizator 17:30, 5 Februarie 2023
Buna ziua,
Lipseste ceva din relatarea dvs.
Spuneti ca ati facut partajul, ca imobilul este liber pt. ca ”în anul 2008 a plecat din imobilul disputat în partaj”... deci??? ce vă oprește pentru a prelua în întregime imobilul, atât timp cât acesta este gol???
De ce vă mai trebuie încă un proces în instanță?
Ce doriți să obțineți?
Eu locuies în acest apartament împreună cu familia mea , dar mama vitregă refuză să mi cedeze procentul ei de 8/4
Procesul l am deschis tocmai pt că a refuzat să cedeze în favoarea mea și refuză în continuare
Ok. Ințeleg că ați făcut partajul, dar nu și ieșirea din indiviziune?

În acest caz, va trebui sa deschideți proces pentru ieșirea din indiviziune, urmând să solicitați atribuirea imobilului către dvs., iar dvs. să o despăgubiți pentru cota-parte indiviză de 8/4 deținută de aceasta.
Exact , asta urmăresc eu, dar nu a fost de acord sa cedeze

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune danicka danicka Dupa decesul tatalui meu (2001) si ca urmare a dezbaterii succesiunii in 2008, fratele meu si eu suntem mostenitori ai unui apartament cu 3 camera si ai unei ... (vezi toată discuția)
Mostenitor decedat vali_085 vali_085 Buna ziua! Detin cota de 5/8 dintr-o garsoniera prin contract de vanzare cumparare de la unul din mostenitori. Initial erau 4 si au mai ramas 2. De la unul am ... (vezi toată discuția)
Mostenire- dorim sa vindem, cum putem proceda? moprea moprea Buna ziua, Tatal meu s-a recasatorit, dupa ce mama mea a murit cand eu aveam 7 ani si fratele meu12 ani. Tatal meu a decedat in anul 2004. Am facut ... (vezi toată discuția)