Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... PFA legatorie / arhivare documente ISU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

PFA legatorie / arhivare documente ISU

Buna ziua,

Va scriu in numele soacrei mele pe care doresc sa o ajut in vederea intrarii in legalitate deplina cu activitatea de legatorie - PFA pe care o detine de peste 20 ani.
Deja activitatea ei este oprita de cateva luni din cauza unor documente care s-au schimbat de la ultimele reglementari in acest domeniu. Am inteles de la ea ca trebuie reinoite anumite documente si chiar adaugate printre altele, cum ar fi:

- securitatea la incendiu - ISU
- montarea de camere de supraveghere

Cazul dansei:

Are un PFA cu activitatea in Legatorie documente. Aceata activitate o desfasoara la sediul firmelor cu care intocmeste contract, din cauza ca nu are voie sub nicio forma sa scoata documente din interiorul acelor companii.

Adresa PFA ului dansei este apartamentul in care ea munceste.
Deci, practic dansa are PFA cu adresa de acasa insa toata activitatea o desfășoară la sediile firmelor

Insa la reînnoirea autorizatiei de functionare i se cere autorizatie de lSU si sa monteze camere de supraveghere la dansa in apartament.

Va rog sa ne spuneti daca cineva dintre dvs are vre-o idee despre cazuri de genul si cum s-au rezolvat.

Mulțumesc,
Sorin C.
Trebuie sa solicite aviz/ autorizatie de functionare de la ISU si sa monteze o camera de supraveghere in camera unde este inregistrat PFA-ul.
Cel mai posibil, va primi aviz negativ de la ISU daca reuseste sa-i convinga ca nu desfasoara nicio activitate in camera respectiva si nici macar nu are o arhiva.
Trebuie sesizata politia pentru a vedea necesitatea montarii camerei de supraveghere. Daca reuseste sa convinga politia ca nu desfasoara nicio activitate in camera respectiva si nici macar nu are o arhiva acolo, posibil sa primeasca negatie.
Nu spuneti cine i-a oprit activitatea si de ce nu s-a invocat lucrul la clienti si lipsa arhiva in camera respectiva, la data controlului efectuat ?!
In camera respectiva poate depoziteaza materiale inflamabile si combustibile, caz in care s-ar putea justifica cerintele organului de control.