avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie/Aviz ISU - Service Auto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie/Aviz ISU - Service Auto

Buna ziua,
Am citit HG571/2016 in care se specifica cladirile pentru care trebuie obtinut aviz apoi autorizatie de la ISU.
Nu am reusit sa incadrez la nicio categorie activitatea de service auto .
Mentionez ca , cladirea are un singur nivel , suprafata desfasurata cca 1200mp ,
Numarul de masini parcat in curte pe durata zilnica de functionare este sub 10. ( este vorba de un service mic )
Prin urmare, nedumerirea mea este: am sau nu nevoie de autorizatie de la ISU?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Oncea , utilizator 23:27, 7 Decembrie 2021
V-a cerut prin certificatul de urbanism aviz ISU?
In 2010 cand am facut modernizarea service-ului la rubirca avize in certificatul de urbanism nu este bifat in dreptul ''securitate'' la incendiu.
Dar de atunci au mai aparut legi/normative si sunt in ''ceata''.
Ultima modificare: Marți, 29 August 2017
Nasshu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind vorba de un service auto, in cadrul acestuia puteti detine spatii de depozitare substante inflamabile/ combustibile/ explozive si locuri de munca/ posturi de lucru in care utilizati aceste produse periculoase, puteti presta activitatea de vopsire, puteti depozita uleiuri recuperate, etc., activitati care sunt de regula, in atentia inspectorilor ISU in cazul unui control in teren.
Pentru a nu avea surprize, intrebati, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, la ISU daca aveti nevoie de autorizatie. Mentionati in adresa produsele periculoase utilizate si cantitatile depozitate, nominalizati activitatile care presupun utilizarea de produse periculoase.
O suprafata desfasurata de 1.200 mp nu este de neglijat.
Bună seara .
Detin un spatiu de 450mp si doresc sa fac un service auto.
Oare am nevoie de autorizatie isu?

POPA GHEORGHE a scris:

Fiind vorba de un service auto, in cadrul acestuia puteti detine spatii de depozitare substante inflamabile/ combustibile/ explozive si locuri de munca/ posturi de lucru in care utilizati aceste produse periculoase, puteti presta activitatea de vopsire, puteti depozita uleiuri recuperate, etc., activitati care sunt de regula, in atentia inspectorilor ISU in cazul unui control in teren.
Pentru a nu avea surprize, intrebati, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, la ISU daca aveti nevoie de autorizatie. Mentionati in adresa produsele periculoase utilizate si cantitatile depozitate, nominalizati activitatile care presupun utilizarea de produse periculoase.
O suprafata desfasurata de 1.200 mp nu este de neglijat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vopsitorie auto Cristea Ionut Cristea Ionut Sunt la inceput de drum in domeniul vopsitoriei auto si nu stiu daca am voie sa imi desfasor activitatea intr-o cladire din lemn! Sau este obigatoriu ... (vezi toată discuția)
Autorizatie psi. cristinaivana cristinaivana Pot sa infiintez o firma si sa import din Spania produse de coafura ( vopsea de par, solutie de amoniac pt parul permanent) si aceste produse sa le depozitez ... (vezi toată discuția)
Constructie service auto pisoiud pisoiud Buna ziua, doresc sa aflu care este distanta minima ce trebuie respectata intre o casa / locuinta si constructia unui service auto. Multumesc (vezi toată discuția)