Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... buna ziua, anul trecut mi-am facut lucrarea protetica ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

buna ziua, anul trecut mi-am facut lucrarea protetica la un medic ...

buna ziua
anul trecut mi-am facut lucrarea protetica la un medic in Bucuresti , lucrare ce-mi igreuneaza vorbitul datorita sistemului de prindere a lucrarii pe implanturi. sistemul e romat din niste metale patrate in care sint puse suruburile si care-mi ramesc si limba si-mi ingreuneaza foarte mult vorbirea. . Am contact-o pe dna doctor care din prima mi-a zis ca pot sa o dau si in judecata ca banii nu mi-i returneaza. Deoarece locuiesc in SUA vreau sa evit calea juridica si sa incerc prin mediere.
Ma puteti ajuta? Va pot trimite poze in care se vad aceste metale patrate in care prin care s-a insurubat lucrarea si nu v-a fi deloc greu sda va imaginati cum mai resist cu aceasta lucrare. I-mi doresc sa vin in tara sa rezolv problema dar dna doctor refuza sa-mi dea o programare.

multumesc mult
astept raspunsul dumneavostra
Buna ziua,
ar trebui formulată o sesizare la Colegiul Medicilor, ca procedură prealabilă.
Ulterior se va formula o actiune în instanță.
Oricum d-na doctor ar trebui sa aibă și o asigurare de malpraxis.
multumesc mult pentru raspuns, problema este ca aceste proceduri sint de durata.

Exista cumva si posibilitatea unei examinari, constatari vizuale ale unui medic sau echipa de medici de specialitate din partea Colegiului asupra acestei lucrari pe care o port ?
Eventual raportul intocmit sa serveasca drept marturie in o eventuala instanta daca nu se poate rezolva pe cale amiabila ?
As dori sa stiu acest lucru deoarece venind in tara trebuie gasesc alt medic specialist in coroane pe implanturi care sa-mi desurubeze aceasta coroana ce contine 12 dinti si inlocuita cu alta a carui sistem de insurubare sa-mi dea posibilitatea de a vorbi si minca normal.

multumesc mult
astept raspunsul dumneavoastra
amaria4, utilizator