Forum Discuţii juridice Executare silită de cand curge termenul de prescriptie?
Discuție deschisă în Executare silită

de cand curge termenul de prescriptie?

Am o executare silita inceputa in 21.03.2017. in data de 06.11.2019, creditorul a renuntat la executarea silita. In acest caz , actele de executare efectuate au intrerupt termenul de prescriptie ? Sau termenul de prescriptie a inceput sa curga de la data intocmirii procesului verbal de incetare executare kla cererea creditorului? Multumesc
Daca la data de 06.11.2019 creditorul a renuntat la executarea silita executorul judecatoresc va incheia proces verbal depus la dosarul de executare silita care urmeaza sa fie inchis la cererea creditorului
Curge un nou termen de prescripție de 3 ani.
Nu este întrerupt termenul.
Mergeți cu actele la avocat daca vreti o analiza concreta de caz.

Scris din București 2023