avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Va rog daca se poate un sfat pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Va rog daca se poate un sfat pentru următoarea speță: ...

Buna ziua. Va rog daca se poate un sfat pentru următoarea speță: partaj între soți a unui imobil in care unul dintre soți pretinde că a contribuit 100% in anul 1991 la achiziționarea lui din titluri de cadouri in bani de la rude. Este de ajuns acest argument pentru a câștiga sau trebuie sa aducă dovezi? Dacă trebuie dovezi, fiind vorba de suma de 200000 de lei în anul 1991, ce dovezi sunt luate în considerare?
Cel mai recent răspuns: Dorin Voicilas , Avocat 11:15, 9 Februarie 2023
Partea interesata are obligatia sa probeze legal contributia la achizitionarea bunului imobil
Aspectul ca partea "pretinde"nu constituie proba in instanta
Pot fi apreciate probe documente legale,chitante,facturi,ordine de plata,martori,etc
Sunt avute în vedere numai probele concludente și utile cauzei. În această speță, cel care susține că a contribuit 100% la achiziționarea imobilului trebuie să depună documente din care să rezulte fără dubii că acesta a suportat toate cheltuielile, dar trebuie să aducă și martori. Părerea mea este că nu poate demonstra contribuția sa de 100%, decât numai în situația în care dovedește că celălalt soț nu a avut niciun fel de venituri sau că acele venituri necesare achiziționării imobilului le avea dinainte de încheierea căsătoriei. În orice caz, judecătorul va cântări foarte bine situația de fapt, fiind vorba de un bun comun, cumpărat în timpul căsătoriei. Să știți că astfel de cauze sunt foarte complicate și se ajunge să se ia în considerare și alte împrejurări de fapt care nu au legătură directă cu achiziționarea imobilului respectiv.
Mulțumesc pentru răspuns. Ce împrejurări de fapt se pot lua în considerare?

Dorin Voicilas a scris:

Sunt avute în vedere numai probele concludente și utile cauzei. În această speță, cel care susține că a contribuit 100% la achiziționarea imobilului trebuie să depună documente din care să rezulte fără dubii că acesta a suportat toate cheltuielile, dar trebuie să aducă și martori. Părerea mea este că nu poate demonstra contribuția sa de 100%, decât numai în situația în care dovedește că celălalt soț nu a avut niciun fel de venituri sau că acele venituri necesare achiziționării imobilului le avea dinainte de încheierea căsătoriei. În orice caz, judecătorul va cântări foarte bine situația de fapt, fiind vorba de un bun comun, cumpărat în timpul căsătoriei. Să știți că astfel de cauze sunt foarte complicate și se ajunge să se ia în considerare și alte împrejurări de fapt care nu au legătură directă cu achiziționarea imobilului respectiv.

Împrejurări de fapt: tot ce ține de ajutorul reciproc acordat între soți în timpul căsătoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am sanse sa obtin ceva la partaj? Sorin_Paul Sorin_Paul Buna ziua, Sunt in divort si doresc o lamurire privind partajul care va urma. Va rog sa imi spuneti daca am sanse sa obtin jumatate din apartamentul pe ... (vezi toată discuția)
'asigurare' in caz de divort VerTrad1 VerTrad1 Acim citeva luni eram in prag de divort si sotul pretindea la jumatate din toate bunurile cumparate in timpul casatoriei, chiar daca nu contribuise financiar ... (vezi toată discuția)
Divort-partaj crina011979 crina011979 buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta. fratele meu a introdus actiunea de divort, inca nu s-a pronuntat, dar a gasit sa achizitioneze un imobil, la un pret ... (vezi toată discuția)