Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Conditii AGA fara prezenta fizica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Conditii AGA fara prezenta fizica

Buna ziua, Care sunt modalitatile legale prin care se poate tine AGA fara prezenta fizica ( membrii sunt in toata tara) si cum se poate desfasura votul astfel incat sa fie indeplinite conditiile legale si sa poata fi aprobate situatiile financiare si sa poata fi facute modificari (valide) ale statutului ? Exista vreo modalitate legala pt on line ? Multumesc.
Modalitățile legale prin care se poate ține AGA sunt cele prevăzute în statut. Dacă acum statutul nu prevede desfășurarea AG decât cu prezență fizică, ar trebui organizată o adunare generală extraordinară, legal constituită cf. prevederilor actuale, având ca unic punct pe ordinea de zi modificarea statutului, în așa fel încât să permită organizarea viitoarelor AG și exercitarea dreptului de vot la distanță.

După modificarea statutului făcută cf. art. 33 din Ord.26/2000, viitoarele AGA se organizează cf. procedurilor specifice pe care le veți fi agreat cu membrii privind convocarea și informarea prealabilă prin corespondența electronică, desfășurarea dezbaterilor în timp real prin platforme dedicate pentru conferințe virtuale, cu posibilitatea identificării participanţilor, asigurarea comunicării live fără întreruperi, exprimarea votului (la vedere sau secret), păstrarea înregistrării video a dezbaterilor etc. – v. și OUG 62/2000 (ref. întrunirea AG ale societăților comerciale pe durata stării de urgență).
C. Muresan, utilizator
Contar unei opinii exprimate anterior, AG poate avea loc si online chiar daca in Statut nu se prevede aceasta posibilitate, pentru ca in OG 26/2000 au fost introduse in acest scop, in perioada pandemiei, prevederi exprese. A se vedea art.21 alin.(5) din OG 26/2000. Textul legal nu da detalii, prevede doar ”mijloace electronice de comunicare directă la distanţă” - in practica se utilizeaza videoconferinte pe platforne gen Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, CISCO Webex , 8x8 , Skype etc. dar si teleconferinte audio, sau chat pe diverse forumuri sau aplicatii de chat cu participanti multipli ( desi e mai incomod). IMportant este sa se poata verifica identitatea participantilor, voturile exprimate, si cand Statutul impune vot secret, sa se foloseasca modalitati care asigura secretul votului - sunt diverse platforme online care permit vot secret, unele au si acces gratis in anumite limite.... Foarte multe oNG au tinut in ultimii ani sedinte online de AG si de Consiliu Diector desi in Statut nu le era prevazuta aceasta posibilitate, si de obicei la prima sedinta de acest tip au si introdus expres in Statut norme ref. tinerea online a sedintelor AG si CD....
Multe AG s-au desfășurat online în pandemie, în lipsa unei mențiuni exprese în acest sens în statut, dar înțelesesem că această variantă a fost permisă ca unica posibilă în împrejurările date (în paralel, pentru societățile comerciale, OUG 62/2020 menționează în repetate rânduri sintagma "pe durata stării de urgență").
Părea logic că acum, după "revenirea la normal", statutul are întâietate. Așa am interpretat inițial și amendamentul la OG 26/2000, anume că mijloacele de comunicare la distanță sunt acceptate pentru ținerea AG dacă sunt trecute în statut. Am crezut că legiuitorul a introdus precizarea "poate avea loc și prin mijloace electronice" pentru că în lege se vorbește despre "întrunirea AG", întrunire, în accepțiunea tradițională, însemnând strângere la un loc (deci prezență fizică). N-am știut că Art. 21 (5) poate fi (și trebuie) interpretat "în sens disjunctiv": ... prin statut ... SAU ... prin mijloace electronice ...

OG 26/2000, Art. 21 (5): "Regulile privind organizarea și funcționarea adunării generale se stabilesc prin statut. Adunarea generală poate avea loc și prin mijloace electronice de comunicare directă la distanță, iar hotărârile adunării generale pot fi semnate de asociați inclusiv cu semnătură electronică extinsă."

radumititean a scris:
Contar unei opinii exprimate anterior, AG poate avea loc si online chiar daca in Statut nu se prevede aceasta posibilitate, pentru ca in OG 26/2000 au fost introduse in acest scop, in perioada pandemiei, prevederi exprese. A se vedea art.21 alin.(5) din OG 26/2000..... Foarte multe oNG au tinut in ultimii ani sedinte online de AG si de Consiliu Diector desi in Statut nu le era prevazuta aceasta posibilitate, si de obicei la prima sedinta de acest tip au si introdus expres in Statut norme ref. tinerea online a sedintelor AG si CD....
C. Muresan, utilizator
OG 26 / 2000 prevede ca se completeaza cu prevederile Codului CIvil, deci se aplica principiile de drept civil, unde se prezuma ca ceea ce nu e interzis e permis, prin urmare daca legea nu prevede ca o sedinta trebuie sa fie cu prezenta fizica respectiv ca prezenta trebuie sa fie personala, in lipsa unor prevederi statutare contrare trebuei considerat ca ea putea avea loc dintotdeauna si prin mijloace de comunicare la distanta in timp real si chiar si prin corespondenta, respectiv si prin reprezentarea unor membri de catre altii. Si se facea asta si acum 5 si 10 si 20 de ani..... nu doar odata cu pandemia..... Orice prevedere legala trebuie interpretata in sensul in care produce efecte juridice, nu in sensul in care nu produce efecte. Leguitorul a introdus in pandemie, vazand ca se tot prelungesc restrictiile de intrunire fizica, acea prevedere, tocmai ca sa permita si organizatiilor care se autolimitasera prin propriile statute sau regulamente interne si isi autoimpusesera ca sedintele AG si poate chiar si CD sa se tina doar cu prezenta fizica, sa le poata tine si online, desi nu fusese modificat in acest sens statutul sau, dupa caz, regulamentul intern, si astfel sa le deblocheze functionarea. Daca leguitorul voia sa autorizeze asta la ONG-uri doar temporar, pe durata starii de urgenta sau a celei de alerta, atunci ar fi precizat asta expres, asa cum la multe alte chestiuni a prevazut expres ca normele in cauza sunt temporare, doar pe durata starii de urgenta sau de alerta si eventual, in unele cazuri, inca un interval de timp dupa aceea, ex. 30 zile sau 90 zile dupa incetarea starii de urgenta / alerta. Insa textul introdus in OG 26/2000 nu face nicio referire la starea de urgenta sau de alerta, astfel ca trebuie interpretate ca se aplica in toate imprejurarile, nu doar pe durata unor asemenea stari exceptionale. Si fiind prevederi cu rang de lege, ele modifica sau completeaza implicit orice prevederi statutare contrare, deci se considera implicit modificate toate statutele de ONG-uri din Romania care prevedeau cerinta prezentei fizice. SUnt si ratiuni de mediu si de promovare a societatii informationale in adoptarea unor asemenea modificari , si tari care au edictat asemenea reguli si inainte de pandemie pentru a impulsiona renuntarea la deplasari interurbane sau internationale care nu erau obiectiv necesare dar unde din cauza unor conservatorisme sau cvorumurilor foarte ridicate de sedinta sau de vot necesare modificarii statutelor, se vedea ca putine organizatii isi modificasera in acest sens statutele sau ca erau reticente din nesiguranta, crezand ca prevederile legale ref. intrunire/ sedinta / prezenta trebuie interpretate in mod necesar in sens traditional, de prezenta fizica.
av. Radu Mititean

C. Muresan a scris:

Multe AG s-au desfășurat online în pandemie, în lipsa unei mențiuni exprese în acest sens în statut, dar înțelesesem că această variantă a fost permisă ca unica posibilă în împrejurările date (în paralel, pentru societățile comerciale, OUG 62/2020 menționează în repetate rânduri sintagma "pe durata stării de urgență").
Părea logic că acum, după "revenirea la normal", statutul are întâietate. Așa am interpretat inițial și amendamentul la OG 26/2000, anume că mijloacele de comunicare la distanță sunt acceptate pentru ținerea AG dacă sunt trecute în statut. Am crezut că legiuitorul a introdus precizarea "poate avea loc și prin mijloace electronice" pentru că în lege se vorbește despre "întrunirea AG", întrunire, în accepțiunea tradițională, însemnând strângere la un loc (deci prezență fizică). N-am știut că Art. 21 (5) poate fi (și trebuie) interpretat "în sens disjunctiv": ... prin statut ... SAU ... prin mijloace electronice ...

OG 26/2000, Art. 21 (5): "Regulile privind organizarea și funcționarea adunării generale se stabilesc prin statut. Adunarea generală poate avea loc și prin mijloace electronice de comunicare directă la distanță, iar hotărârile adunării generale pot fi semnate de asociați inclusiv cu semnătură electronică extinsă."

radumititean a scris:
Contar unei opinii exprimate anterior, AG poate avea loc si online chiar daca in Statut nu se prevede aceasta posibilitate, pentru ca in OG 26/2000 au fost introduse in acest scop, in perioada pandemiei, prevederi exprese. A se vedea art.21 alin.(5) din OG 26/2000..... Foarte multe oNG au tinut in ultimii ani sedinte online de AG si de Consiliu Diector desi in Statut nu le era prevazuta aceasta posibilitate, si de obicei la prima sedinta de acest tip au si introdus expres in Statut norme ref. tinerea online a sedintelor AG si CD....

Vă mulțumim frumos pentru lămuririle detaliate.