Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președintele de asociația a demisionat. Conform ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președintele de asociația a demisionat. Conform Legii nr. 196/2018 ...

Președintele de asociația a demisionat. Conform Legii nr. 196/2018 s-a convocat adunarea generală pentru alegerea noului președinte și noul comitet executiv. Surpriza a fost că nimeni nu vrea să ocupe funcția de președinte.
In aceste conditii cine conduce asociatia?
Conform disp L nr 196/2018 in situatia in care presedintele de asociatie este in imposibilitatea sa exercite atributiile functiei ,are dreptul sa numeasca un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care provizoriu pentru perioada de 6 luni poate exercita si presta activitatile aferente calitatii de presedinte de asociatie de proprietari
Pentru asigurarea bunei functionari a asociatiei de proprietari se poate ca functia de presedinte de asociatie sa fie preluata provizoriu prin rotatie de catre membrii comitetului executiv
Am încercat și această variantă și nimeni din membrii comitetului executiv nu dorește să preia această funcție nici măcar pentru 90 zile cum prevede legea.
De aceea s-a convoct adunarea generală.
Cine poate aduce modificări la lege pentru a reglementa și această situație.
Întrebare pusă de Cenzor
ASOCIATIA HEXAGOANE, utilizator
Comitetul executiv, conduce, fără președinte, conform atribuției de a gestiona situațiile de criza.
Parlamentul modifică legi.
Funcția de vicepreședinte nu există, b oricine v-ar spune altceva.
Conform legii, comitetul executiv este format din maxim 5 membrii inclusiv președinte.
În situația noastră comitetul rămâne în format de 4 membrii. Deciziile se iau prin vot, cu majoritatea celor prezenți.
Există posibilitatea de 2 la 2. Două voturi pentru și două împotrivă.

latka a scris:

Comitetul executiv, conduce, fără președinte, conform atribuției de a gestiona situațiile de criza.
Parlamentul modifică legi.
Funcția de vicepreședinte nu există, b oricine v-ar spune altceva.

Apeleaza la decizia membrilor de asociatie.
Articolul 50
Acordul de voință al asociației de proprietari se realizează:
a) în adunarea generală a asociației de proprietari sau
b) în baza declarațiilor scrise și semnate ale fiecărui proprietar.