Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cautare certificat de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cautare certificat de deces

Buna seara,
cine ar putea sa ma ajute cu un sfat , cum sa procedez ca sa pot gasi certificatul de deces al unchiului meu care a decedat in 1949 in Ploiesti. Eu sant mostenitoarea testamentara a sotiei lui, decedata in 1979 , iar in cadrul unui proces de retrocedare trebuie sa dovedesc ca matusa mea a acceptat mostenirea dupa sotul ei in termenul de 6 luni de la deces . Exista un partaj voluntar din 15.11.1949 (act olograf) in care din pacate nu scrie data decesului si fara certificatul de deces nu ma pot folosi de el.
Multumesc anticipat
1.un avocat poate cere certificatul de deces pentru uzul autoritatii de stat.
2.Prin instanta.solicita sa i se puna in vedere serviciului de stare civila a se trimite o copie dupa certificatul de deces , ideea e sa stii exact data.
bafta
Mergeti la primarie la Ploiesti, si solicitati un certificat. Acesta( certificatul) se poate solicita si de la primaria de la domiciliul dvs., daca stiti adata nasterii, sau a decesului unchiului dvs. :)
mihaicalinescu2005 a scris:

Mergeti la primarie la Ploiesti, si solicitati un certificat. Acesta( certificatul) se poate solicita si de la primaria de la domiciliul dvs., daca stiti adata nasterii, sau a decesului unchiului dvs. :)

nu i se da personal , nu stiti ca a intervenit modificarea normelor metodologice????????
danacr3 a scris:

1.un avocat poate cere certificatul de deces pentru uzul autoritatii de stat.
2.Prin instanta.solicita sa i se puna in vedere serviciului de stare civila a se trimite o copie dupa certificatul de deces , ideea e sa stii exact data.
bafta

cu tot respectul, extrasele pentru uz oficial, se elibereaza numai la cererea autoritatilor publice, iar copie a certificatului de deces, nu exista, intrucat acesta este unic. :)
mihaicalinescu2005, utilizator
Nu nu stiam.... :)
Certificatele de stare civila se elibereaza la cererea persoanelor indreptatite, sau dupa caz, reprezentatilor legali. Se mai pot elibera si persoanelor imputernicite prin procura speciala, la aceasta. :) (art.11 alin. (1) din legea nr. 119/1996- cu privire la actele de stare civila)
mihaicalinescu2005, utilizator