Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... DUPLICAT CERTIF. CASATORIE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

DUPLICAT CERTIF. CASATORIE

Buna ziua !
In urma decesului parintilor, trebuie efectuata succesiunea pt. apartamentul care le a apartinut.
Problema este ca certif. lor de casatorie s-a ratacit, eu ramanand cu o copie.
Intrebarea mea este : cum pot obtine un duplicat al acestuin certif. eliberat in 1966, Bucuresti - raionul Tudor Vladimirescu ?

MULTUMESC !
mergeti la primaria unde s-au casatorit, faceti dovada ca sunteti mostenitor si o cerere prin care solicitati un duplicat/adeverinta...

Notarul unde veti dezbate succesiunea va cere de la biroul de stare civila de la locul casatoriei parintilor un extras de pe certificatul de casatorie pentru uzul organelor de stat:

Legea 119/1996 republicata:
Art. 72
(1) La cererea scrisa a Inspectoratului National pentru Evidenta Persoanelor, a serviciilor publice comunitare de evidenta a persoanelor, a instantelor judecatoresti, a parchetelor sau a politiei, se pot transmite extrase pentru uz oficial, insoite de copii ale inscrisurilor care au stat la baza intocmirii actelor de stare civila, iar pentru motive temeinice, [...] si a notarilor publici se elibereaza gratuit extrase pentru uz oficial de pe actele de stare civila aflate in arhiva proprie.

Sper ca de data aceasta sa fie bine :)

Ares-3, moderator
Revin cu o completare: varianta cu notarul este cea mai simpla pentru dvs. si in mod sigur este corecta.

Inca o data imi cer scuze pentru linkul gresit postat in primul raspuns :">