Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Prin sentinta definitiva si irevocabila am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Prin sentinta definitiva si irevocabila am dreptul ...

Buna ziua!
Prin sentinta definitiva si irevocabila am dreptul la legaturi personale cu copilul in weekendul 2 si 4 de vineri de la ora 17 pana duminica la ora 17. Ieri nu am putut sa ajung sa iau copilul fiindca nu a mai pornit masina si mi-a fost si foarte rau si am anuntat mama de acest aspect si ca este posibil sa vin astazi(mentionez ca locuiesc in alt oras la 300 km si copilul locuieste in Bucuresti). Mama lui mi-a comunicat citez:
"O sa studieze cât timp e la tine?
Luni are ora de cello!
Plus 2 teste la matematica și romana. Nu este normal ca atunci când îl iei sa nu facă copilul nimic din datoriile lui. Dacă nu face asta, nu sunt de acord și pot dovedi ca îl strici și nu te ocupi de el atunci când este la tine."
Copilul practit doar 2 zile pe luna in ziua de sambata nu face teme sau sa studieze si asta nu influenteaza procesul lui de educatie. Ce pot sa fac daca mama nu vrea sa mi-l dea? Astazi pot sa merg cu un executor judecatoresc sau doar vineri la ora 17:00 cand incepe weekendul 2 si 4. Multumesc
Ce executor credeti ca vine cu dvs?
Si in timpul vizitei copilul are de respectat un program.
Copilul face drumul de 600 de km la fiecare doua saptamani?
Mi se pare mult pt el sa faca atata drum si azi si maine pe intors. Puteti vb cu mama sa facă lectii cu el pana ajungeti puteti iesi in oras cateva ore, poate si înnoptati in oras si stati cu el pana maine
Pentru a executa silit o hotărâre, trebuie ca executorul, la cererea dvs., să ceară în instanţă încuviinţarea executării silite-o aveţi? Şi dacă instanţa încuviinţează, executorul trebuie să-i trimită o somaţie mamei-a trimis?
Dacă vreţi doar constatarea stării de fapt de către un executor, trebuie ca mama să fie de acord, altfel, tot instanţa trebuie să încuviinţeze constatarea stării de fapt.
Art 364 Constatarea de urgenţă a unei stări de fapt
Pe de altă parte, ca mamă a unui elev, vă pot spune că azi, copiii sunt foarte încărcaţi cu materiile predate la şcoală şi dau teste peste teste, plus au început fazele locale la concursurile şcolare. Şi copilul meu dă test luni la biologie, iar marţi, la geometrie. Copiii din ciclul gimnazial au ore până la 14 - 15, până ajung acasă, se întunecă, sunt obosiţi...În weekend, doarme mai mult şi învaţă, ceea ce n-a reuşit în timpul săptămânii.
Martonze, utilizator
Scuze , am uitat sa specific ca weekendurile 2 si 4 le petrecem in Bucuresti.Logic ca raman in Bucuresti. Eu vin special pt copil 600 km dus intors. Copilul calatoreste max 15 minute cu masina de la mama la locatia mea din Bucuresti.

gi-jane2 a scris:

Ce executor credeti ca vine cu dvs?
Si in timpul vizitei copilul are de respectat un program.
Copilul face drumul de 600 de km la fiecare doua saptamani?
Mi se pare mult pt el sa faca atata drum si azi si maine pe intors. Puteti vb cu mama sa facă lectii cu el pana ajungeti puteti iesi in oras cateva ore, poate si înnoptati in oras si stati cu el pana maine

Costinu2000, utilizator
Puteti face si lectii impreuna, nu inseamna ca daca aveti program de vizita, sa fie doar pt distractie, banuiesc ca si pana qcum daca il luati de vineri oana duminica, nu facea lecții duminica seara acasa sau se ducea cu lectiile nefacute.
Copilul are 8 ani si este clasa a 2-a. Intrebarea era, ce pot face daca mama nu respecta hotararea judecatoreasca si conditioneaza dreptul copilului de a avea legaturi personale cu tatal. Totusi nu este pt nimeni placut sa mergi 300 km ca dupa sa te intorci slti 300 km fara sa iti vezi copilul desi este dreptul nostru legal si uman. Multumesc.
Tin sa specific ca weekendurile cu copilul le petrec in Bucuresti la 15 minute distanta de locatia mamei iar custodia este comuna. Nu inteleg ce vreti sa spuneti cu articolul 364 constatarea de urgenta a unei stari de fapt. De ce trebuie acordul mamei cand exista o hotarare judecatoreasca si ea nu o respecta? Repet ce pot face daca refuza sa mi-l dea desi incalca hotararea judecatorului? Nu este prima data cand face asta.

Martonze a scris:

Pentru a executa silit o hotărâre, trebuie ca executorul, la cererea dvs., să ceară în instanţă încuviinţarea executării silite-o aveţi? Şi dacă instanţa încuviinţează, executorul trebuie să-i trimită o somaţie mamei-a trimis?
Dacă vreţi doar constatarea stării de fapt de către un executor, trebuie ca mama să fie de acord, altfel, tot instanţa trebuie să încuviinţeze constatarea stării de fapt.
Art 364 Constatarea de urgenţă a unei stări de fapt
Pe de altă parte, ca mamă a unui elev, vă pot spune că azi, copiii sunt foarte încărcaţi cu materiile predate la şcoală şi dau teste peste teste, plus au început fazele locale la concursurile şcolare. Şi copilul meu dă test luni la biologie, iar marţi, la geometrie. Copiii din ciclul gimnazial au ore până la 14 - 15, până ajung acasă, se întunecă, sunt obosiţi...În weekend, doarme mai mult şi învaţă, ceea ce n-a reuşit în timpul săptămânii.

Costinu2000, utilizator