Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua!Vreau sa stiu daca s -a aprobat legea ca cei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua!Vreau sa stiu daca s -a aprobat legea ca cei ce au ...

Buna ziua!Vreau sa stiu daca s -a aprobat legea ca cei ce au grija de un batran sa ia o indemnizatie de jumatate din salariul minim?
Unde ati citit despre aceasta lege?
E un proiect dar de HG, nu de lege și e destul de vechi. Nu pare că se mișcă.

Proiect: Cei ce-și îngrijesc rude în vârstă să primească de la stat o indemnizație
Printr-o strategie națională privind îngrijirea de lungă durată a persoanelor vârstnice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale (MMSS) vrea să elimine pe cât posibil instituționalizarea seniorilor pentru a le da acestora posibilitatea de a primi îngrijire la domiciliul propriu. În proiectul de hotărâre privind această strategie se dorește remunerarea îngrijitorilor informali ai vârstnicilor, care fac parte, de cele mai multe ori, din familia apropiată, într-un mod suficient, precum și acordarea de servicii de consiliere, ajutor psihologic sau servicii de tip respiro.
www.avocatnet.ro/articol_624...

Dumitrulisa, urmăriți articolul, când vor apărea noutăți va fi actualizat.