Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Flotant posibil in timpul succesiunii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Flotant posibil in timpul succesiunii?

Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta cu o informatie. Locuiesc in chirie, iar proprietarul apartamentului a murit. Flotantul mi-a expirat intre timp. Sotia decedatului a spus ca nu imi poate innoi flotantul deoarece nu s-a facut inca succesiunea. Este adevarat? Nu este posibil ca dansa sa imi faca flotant? Mai exista un fiu care nu locuieste in localitate. Multumesc.
Ioana B1980, utilizator
Nu poate, pentru ca nu e dansa unic proprietar, iar la politie se vor solicita actele de proprietate.
Multumesc pentru raspuns. Dansa nu are acum calitate de co-proprietar, in care ar putea sa imi faca flotant? Nu poate sa vina la politie cu actul casei si actul de deces al sotului?
Ioana B1980, utilizator
Da, dar de obicei, la politie se cere acordul ambilor soti.
Acordarea vizei de flotant poate fi realizata numai cu acordul proprietarului spatiului
Multumesc pentru raspuns. Dar luarea in spatiu ar fi posibila?