avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Flotant posibil in timpul succesiunii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Flotant posibil in timpul succesiunii?

Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta cu o informatie. Locuiesc in chirie, iar proprietarul apartamentului a murit. Flotantul mi-a expirat intre timp. Sotia decedatului a spus ca nu imi poate innoi flotantul deoarece nu s-a facut inca succesiunea. Este adevarat? Nu este posibil ca dansa sa imi faca flotant? Mai exista un fiu care nu locuieste in localitate. Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 14 Februarie 2023
Ioana B1980, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:11, 15 Februarie 2023
Nu poate, pentru ca nu e dansa unic proprietar, iar la politie se vor solicita actele de proprietate.
Multumesc pentru raspuns. Dansa nu are acum calitate de co-proprietar, in care ar putea sa imi faca flotant? Nu poate sa vina la politie cu actul casei si actul de deces al sotului?
Ultima modificare: Marți, 14 Februarie 2023
Ioana B1980, utilizator
Da, dar de obicei, la politie se cere acordul ambilor soti.
Acordarea vizei de flotant poate fi realizata numai cu acordul proprietarului spatiului
Multumesc pentru raspuns. Dar luarea in spatiu ar fi posibila?

Alte discuții în legătură

Care sunt implicațiile întocmirii unui chiriaș a unui buletin ... suciu_diana suciu_diana Care sunt implicațiile întocmirii unui chiriaș a unui buletin pe locația închiriată? Care sunt diferențierile buletinului pe adresa fata de viză de ... (vezi toată discuția)
Luare in spatiu - posibile neplaceri Ing.N Ing.N Buna ziua, Avem o familie din-o comuna care sta la noi in chirie si vor sa ii luam in spatiu. Acestia zic ca le trebuie copiilor la scoala. Cunoastem de ... (vezi toată discuția)
Situatie complicata de luare in spatiu Fedayna Fedayna Situatie de luare in spatiu Buna ziua, Am o proprietate in care am lasat pe cineva sa locuiasca ca sa aiba grija de casa, fara chirie. Persoana ... (vezi toată discuția)