avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare casa - preț neserios
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare casa - preț neserios

Aș dori să mă ajutați cu ceva informații legat de prețul neserios și vânzarea unei case.

Dețin o mică cabana într-un sat din Mureș cu 400m de teren pe care aș vrea să o vând.

Cabana nu are acces la stradă se face printr-o curte comună, nu are apă, în interior nu este finalizată, iar pe exterior au început sa apară semne de degradare.

Prețul pe care am convenit cu un potențial client este de 7.000 euro, doar că notarul la care am fost nu dorește să ne facă actele deoarece suma este prea mică.

Terenul și cabana încadrându-se la peste 20k euro ca preț pe zona respectivă.

Am cerut informații sau soluții în acest caz, dar a zis că nu mă poate ajuta.

Chiar nu există nici o soluție?
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 11:14, 17 Februarie 2023
Încercați la un alt birou notarial,
Dvs puteți sa declarați și 2 lei, dar sa stiti ca: notarul va percepe taxele la valoarea din expertiza notariala, va trimite o notificare la ANAF referitoare la actul dvs și o va înregistra ca tranzacție suspecta, dacă asa o considera.
Într-adevăr, notarii au o grilă după care se ghidează atunci când autentifică contracte de vânzare-cumpărare. Dacă prețul este prea mic, apare un mare semn de întrebare. Și anume: notarul se gândește că nu acela este prețul real pentru a se evita un impozit mai mare de plătit. În cazul acesta este o problemă.
Ați explicat notarului dezavantajele cabanei,care nu permit ca sa fie vândută la prețul zonei:
lipsă apă,acces prin curte comună,nefinalizata,degadata la exterior?
Cumperi la același preț un apartament cu uzufruct viager cu un apartament în care te poți muta imediat ce l-ai platit?
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
mitabiciclista, utilizator


mitabiciclista a scris:

Ați explicat notarului dezavantajele cabanei,care nu permit ca sa fie vândută la prețul zonei:
lipsă apă,acces prin curte comună,nefinalizata,degadata la exterior?


Nu interesează aceste aspecte. Motivele stabilirii prețului ii privesc pe vanzator și cumpărător.
Plus ca ar trebui ca notarul sa ii creadă pe cuvânt. Nu vine nimeni la fata locului sa verifice dacă chiar asa e
Repet: taxele și impozitul vor fi calculate la valoarea din expertiza notariala, dacă aceasta este mai mare decât prețul declarat de părți.

O expertiză făcută la fața locului de un evaluator imobiliar ar ajuta notarului să facă actele?
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
mitabiciclista, utilizator

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament, taxe notariale ADINABODESCU ADINABODESCU As vrea sa imi vind apartamentul in care stau.Are 3 camere cf 1 la et.10/10.In grila notarilor am vazut ca pretul este undeva in jur de 38000 euro.Daca eu ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale grig1953 grig1953 Vreau sa vand un apartament fiului meu cu pretul real de 20000 EURO. Bineinteles valoarea de piata a apartamentului este mult mai mare, dar pretul real cerut ... (vezi toată discuția)
Grile notariale exagerate Lucican2010 Lucican2010 Buna ziua, Sunt si eu curios cum se concep grilele astea notariale, daca ar putea sa ne explice cineva? De ce intreb... Am o casa intr-un sat din Banat. ... (vezi toată discuția)