Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intentionez sa ma casatoresc cu femeie Filipine si sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intentionez sa ma casatoresc cu femeie Filipine si sa vina în ...

Intentionez sa ma casatoresc cu femeie Filipine si sa vina în Romania da r ea nu ste divorțata acolo.Cum se poate roceda va rog?
Trebuie sa divorteze inainte sa se poata recasatori cu dvs.
In prezent, legile din Filipine nu permit divortul sotilor crestini/catolici. Exista posibilitatea anularii casatoriei.... iti trebuie avocat acolo, este un proces complicat si de durata..
Va multumesc.Deci în Filipine nu poți divorța.
Nu poti divorta in Filipine.

Divortul se poate obtine daca actioneaza intr-o instanta din alta tara (rezident in acea tara)... dar tot nu-i garantat ca va fi recunoscut in vederea anularii casatoriei in Filipine.

Adulterul si concubinajul, dovedit, la plangere, se pedepseste cu inchisoare...
c123456, utilizator