Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Prietena mea este studentă, la fel ca si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Prietena mea este studentă, la fel ca si mine si ...

Bună ziua! Prietena mea este studentă, la fel ca si mine si suntem impreuna de 1 an si jumatate. De un an relația dintre ea si familia ei nu este deloc bună. Mama ei doar "se lauda prin sat" cu fiica ei, răspândește vorba ca o întreține in chirie, ii ofera bani de întreținere, mancare, cheltuiala etc. In schimb situația este alta: ea locuieste la mine, iar până de ceva vreme ii mai dădea aproximativ 100lei/săptămână, suport moral zero, ba chiar o demoralizeaza si ii aruncă in cârcă toate frustrările si esecurile ei...(mama ei, tatal dezinteresat). In schimb acum nu mai primeste niciun leu din partea lor. In primul semestru a rugat familia sa faca actele necesare pentru a primi bursa sociala, dar in zadar. I-a promis că o sa i le facă, până a primit poza cu buletinul prietenei mele, poza cu care a reușit sa obțină bursa sociala pentru sora ei mai mică, care e la gimnaziu. Acum, fiind inceputul semestrului 2 se depun actele pentru bursa socială, iar intrebarea noastra este: putem face intr-un fel sa poată obțină si ea bursa? Fără intervenția lor, bineînțeles, deoarece nu vor asta. Vă mulțumesc!
Bună ziua! Mulțumim că ne-ați îndrumat! Decizia a fost următoarea:

Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta N.A.E. având (...), cu domiciliul (...) ?i cu domiciliul în fapt ?i domiciliul procesual ales în (...), adresă de coresponden?ă electronică (...), în contradictoriu cu pârâ?ii N.P.M., având (...), cu domiciliul în (...) ?i N.D.R., având (...), cu domiciliul în (...), ambii reprezenta?i conven?ional prin Societatea civilă de avoca?i „Badiu ?i Matei”, astfel cum aceasta a fost precizată. Obligă pe fiecare dintre pârâţi la plata către reclamantă a unei pensii lunare de între?inere în cuantum de 1/6 din venitul net realizat cu începere de la data introducerii cererii de chemare în judecată, respectiv 16.06.2023 ?i până la terminarea studiilor de către reclamantă, dar nu mai târziu de împlinirea de către aceasta a vârstei de 26 de ani. Obligă pârâţii să pună la dispoziţia reclamantei actele necesare acesteia în vederea solicitării bursei sociale. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Târgu-Mure?. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei astăzi, 08.04.2024.

Pensia de întreținere o va primi și pe cele 9 luni din urmă (din 16 iunie 2023) sau o va primi începând cu data de 08.04,2024 când s-a încheiat procesul, dar socotită cu salariile din urmă cu 9 luni?
Mulțumim anticipat de răspuns!

gi-jane2 a scris:

Fara avocat, taxa e de 20 de lei.
Ca si acte necesare, cererea, chitanta care atesta ca a platit taxa de timbru, adeverinta de la anaf ca nu are venituri si de la scoala ca e studenta, copie dupa certificatul de nastere si dupa buletin.
Faceti-i viza de resedinta ca sa se judece la voi in oras
In cerere scrie ca e studenta, ca parintii nu inteleg sa o ajute in vreun fel si cere sa fie obligati fiecare la plata unde pensie in cuantum de 1/6 din veniturile fiecaruia, iar daca nu au venituri, sa se raporteze la venitul minim pe ec.
in link aveti model de cerere.

[ link extern ]

( la pct 32)

Puteti cere in aceeasi cerere si ca parintii sa fie obligati sa furnizeze actele necesare pt ca fata sa obtina bursa.

Parintii trebuie sa plătească și din urma, de anul trecut.
Trebuie platita pensia de intretinere datorata din iunie 2023.