Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA WEB DESIGN
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA WEB DESIGN

BUNA ZIUA
AS VREA SA MI FAC PFA CU OBIECT DE ACTIVITATE WEB DESIGN. CARE AR FI ,CONCRET ,PASII DE URMAT , TAXELE SI IMPOZITELE CATRE STAT ?
CAT COSTA IN TOTAL INFIINTAREA.....?
cineva2009 a scris:

AS VREA SA MI FAC PFA CU OBIECT DE ACTIVITATE WEB DESIGN. CARE AR FI ,CONCRET ,PASII DE URMAT , TAXELE SI IMPOZITELE CATRE STAT ?
CAT COSTA IN TOTAL INFIINTAREA.....?

Buna ziua,
Cea mai simpla modalitate de a fi propriul angajat este obtinerea statutului de persoana fizica autorizata (PFA).
In momentul in care devii persoana fizica autorizata obtii calitatea de angajat.
Acest lucru inseamna ca poti, dupa preferinte, sa cotizezi la sistemul de pensii de stat, la asigurarile de sanatate si la somaj.
Vezi:
OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008.

Vrei sa devi PFA. Ce trebuie sa faci?

Conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a avea statutul de persoana fizica autorizata si astfel sa iti desfasori activitatea economica in mod independent, sunt urmatoarele, potrivit legii:
-ai varsta de 18 ani;
-starea sanatatii iti permite desfasurarea afacerii;
-ai pregatirea profesionala sau experienta profesionala necesara;
-nu ai fost condamnat penal pentru fapte sanctionate de legile financiare,
vamale si cele care privesc disciplina financiar-fiscala;
-indeplinesti conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in
domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei muncii si
cerintele cu privire la protectia consumatorului pentru activitatea
desfasurata, precum si normele de calitate a produselor si serviciilor puse
pe piata.
Calificarea profesionala sau, dupa caz, experienta pentru a obtine statutul de persoana fizica autorizata poate fi justificata prin:
- diploma, certificatul sau adeverinta prin care se dovedeste absolvirea unei institutii de invatamant preuniversitar sau universitar;
-certificatul de absolvire a unei forme de pregatire profesionala;
-certificatul de competenta profesionala;
-carnetul de munca, din care sa reiasa ca acesta a fost incadrat in munca pe o
durata de minimum 2 ani in activitatea pentru care se solicita autorizarea;
-alte dovezi care sa ateste experienta profesionala.

Daca vrei sa fii persoana fizica autorizata si ti-ai facut studiile in strainatate, diploma obtinuta trebuie echivalata sau recunoscuta de Ministerul Educatiei si Cercetarii.
In acelasi timp, daca ai muncit in afara granitelor tarii, pentru a obtine autorizatia de persoana fizica autorizata ai nevoie de un atestat de recunoastere a calificarii dobandite, pe care il obtii de la Ministerul Muncii.

Cu stima,
legalmgm, utilizator
In primul rand trebuie sa ai un certificat de specializare Web design, sa ai un sediu profesional (act de proprietate, contract de inchiriere/comodat)...
Iti pot oferii serviciile mele de infiintare PFA, contabilitate si consultanta de start-up.
Cele bune,