Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Organizare Adunare Generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Organizare Adunare Generala

Locuiesc intr-un complex rezidential unde Dezvoltatorul controleaza Asociatia prin oamenii care s-au instalat acolo imediat dupa infiintarea Asociatiei.
Am dori sa gasim un avocat care sa vegheze la buna si corecta desfasurare a Adunarii Generale; Presedintele si Comitetul Executiv invoca tot felul de motive pentru a amana activitatea, sau cand aceasta s-a desfasurat ultima data, au votat la doua maini, invocand faptul ca poseda garaje, boxe care le dau dreptul la mai multe voturi; cei care nu votau de partea lor au fost invalidati, ca nu ar fi fost membrii ai Asociatiei si tot felul de mizerii de genul acesta;
Cunoasteti avocati cu care putem colabora in scest sens?
Multumesc
doctorATU, utilizator
Primul care trebuie sa raspunda de legalitatea unei AG este cenzorul - daca il aveti.
Puteti sa faceti eforturi ca macar la "reconvocata" sa participe cineva din cadrul Serviciului Asociatii de proprietari din localitatea/sectorul Dvs. Apoi, daca la sedinta participa proprietari care nu sunt membri ai as. prop. (cei cere au cerut in mod expres sa devina membri, au depus copii dupa actele de proprietate si au semnat acordul de asociere), sigur ca conducerea are dreptate - baietii nu au drept de vot! Asa zice Legea dom' doctor...

Cenzorul a fost un proprietar care vazand nereguli, s-a retras iar Administratia a angajat un cezor care in opinia noastra nu verifica absolut nimic din ce semneaza
Legat de voturi valabile, precizez ca nu s-au mai gasit mai gasit cererile de adeziune la verificarea facuta, cu toate ca fusesera depuse cu mult inainte de organizarea activitatii
Cunoasteti avocati cu care putem colabora in scest sens?

regulamentul forumului nu permite reclama
puteti verifica tabloul consultantilor d epe forum si daca gasiti persoana specializata din localitatea dv puteti sa o contactati prin mesagerie privata sa detaliati speta
Puteti adresa cerere oficiala la baroul local de avocati
Am dori sa gasim un avocat care sa vegheze la buna si corecta desfasurare a Adunarii Generale

Puteti gasi avocat dar [probabil va solicita onorariu
Mai eficient solicitati la serviciul sprijinire si indrumare asociatie de proprietari din primarie sa dispuna prezenta unui inspector la adunarea generala