Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Astazi in jurul orei 11 exercitandu-mi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Astazi in jurul orei 11 exercitandu-mi serviciul ca ...

Buna ziua.Astazi in jurul orei 11 exercitandu-mi serviciul ca si agent comercial la o firma de distritutie piese auto ,am avut un eveniment rutier soldat doar cu daune materiale la cele 2 masini implicate in accident. Eu avand intentia sa virez stanga de pe o strada laturalnica pe DN74 am iesit putin in carosabil cu fata masinii ,pentru ca la vreo 10 metri era o masina parcata pe marginea drumului , in afara carosabilului opturandu-mi vizibilitatea .Din acea parte venind autoturismul Opel care m-a acrosat in partea stanga sofer cu partea lui ,far stanga acrosandu-ma pe partea masinii care inca nu era pe sosea,Nu stim de catre cine a fost solicitata politia care a venit la fata locului. .Am fost rugati sa solicitam documentele necesare si sa intocmim declaratiile dupa care am fost testati ambii soferi ,testele iesind negativ la ambii soferi. Apoi mi sa spus ca eu sunt cel vinovat si mi se suspenda permisul auto pentr 90 de zile ,cu posibilitate de examinare si reducere la 1/3 a pedepsei ,apoi mi sa dat o dovada de circulatie pe termen de 15 zile. Intrebarea mea este daca se merita sa depun contestatie ,daca ar fi sanse de izbanda si care ar fi procedura pentru contestatie? Va multumesc
Contactati persoana specializata care sa analizeze responsabil documentele din dosar si sa concluzioneze daca se impune contestarea procesului verbal d econtraventie si eventual asupra strategiei de reprezentare si aparare a intereselor dv
Din relatarea dv succinta ,sunteti in culpa
Agentul de poliție nu a făcut altceva decât să aplice legea. Dvs. fiind pe un drum fără prioritste trebuia să acordați prioritate de trecere tuturor vehiculelor care circulau pe drumul național. Agentul de poliție nu analizează toate condițîle în care a avut loc accidentul.
Din informațiile furnizate, cu toate că sunt autorizat în acest sens, nu pot să vă ofer o opinie bazată pe argumente tehnico-științifice.
Luați legătura cu o persoană specializată în domeniu și, dacă este cazul, depuneți plângere contravențională.

Robert.L.D. a scris:

Buna ziua.Astazi in jurul orei 11 exercitandu-mi serviciul ca si agent comercial la o firma de distritutie piese auto ,am avut un eveniment rutier soldat doar cu daune materiale la cele 2 masini implicate in accident. Eu avand intentia sa virez stanga de pe o strada laturalnica pe DN74 am iesit putin in carosabil cu fata masinii ,pentru ca la vreo 10 metri era o masina parcata pe marginea drumului , in afara carosabilului opturandu-mi vizibilitatea .Din acea parte venind autoturismul Opel care m-a acrosat in partea stanga sofer cu partea lui ,far stanga acrosandu-ma pe partea masinii care inca nu era pe sosea,Nu stim de catre cine a fost solicitata politia care a venit la fata locului. .Am fost rugati sa solicitam documentele necesare si sa intocmim declaratiile dupa care am fost testati ambii soferi ,testele iesind negativ la ambii soferi. Apoi mi sa spus ca eu sunt cel vinovat si mi se suspenda permisul auto pentr 90 de zile ,cu posibilitate de examinare si reducere la 1/3 a pedepsei ,apoi mi sa dat o dovada de circulatie pe termen de 15 zile. Intrebarea mea este daca se merita sa depun contestatie ,daca ar fi sanse de izbanda si care ar fi procedura pentru contestatie? Va multumesc