avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt luna iulie ...

Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt luna iulie dacă salariul de baza este 3000 de lei și am un spor de weekend de 1 la suta, având lucrate 6 zile în weekend. În luna iulie am lucrat 176 de ore. Dar dacă nu aș avea spor de weekend câte zile ar trebui sa am libere. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:02, 18 August 2023
Luna Iulie are 21 de zile lucratoare ....deci, 10 zile sunt de repaus saptamanal.

21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare .. dvs aveti doar 8 ore lucrate in plus

Ce program de munca aveti ?



Cornel Vasile a scris:

Luna Iulie are 21 de zile lucratoare ....deci, 10 zile sunt de repaus saptamanal.

21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare .. dvs aveti doar 8 ore lucrate in plus

Ce program de munca aveti ?

Eu lucrez în supermarket programul este de 8 ore. Vă rog să mă lămuriți și cu sporul de weekend și cu orele lucrate în plus.
Ceva este neclar .. 6 zile lucrate in week-end plus 21 de zile lucratoare = 27 de zile ..iar dvs aveti 176 ore lucrate = 22 de zile lucrate...???
Cu tot cu zilele de weekend (6 la număr) am cumulat 176 de ore. Dar cu tot cu sporul de 1 la suta pt weekenduri am primit doar 1843 de lei salar. Nu știu exact dacă este calculat corect salariu

Cornel Vasile a scris:

Ceva este neclar .. 6 zile lucrate in week-end plus 21 de zile lucratoare = 27 de zile ..iar dvs aveti 176 ore lucrate = 22 de zile lucrate...???

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred ca e calculat corect ...fara spor de weekend ..salariul brut pentru orele lucrate ar fi 3143 lei brut ..net 1894 lei

Alte discuții în legătură

Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 ... Justme1701 Justme1701 Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 net,cu norma 8/40 saptamana dar cu program in ture 12/24-12/48,intrebarea mea este:De ce intr o ... (vezi toată discuția)
Spor de weekend Anamaria* Anamaria* Buna! Am o nelămurire si poate ma ajuta cineva. M-am angajat recent la o firma de It unde programul este 24/7 deci lucrez in ture cu weekenduri si nopti. ... (vezi toată discuția)
Formula calcul salariu avocatnetforumuser avocatnetforumuser Am o curiozitate: mama mea e angajata la o firma unde se lucreaza in weekend, in august a avut concediu medical 22-28, liberele din sapt 21-27 erau 21 si 25, ... (vezi toată discuția)