Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt luna iulie ...

Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt luna iulie dacă salariul de baza este 3000 de lei și am un spor de weekend de 1 la suta, având lucrate 6 zile în weekend. În luna iulie am lucrat 176 de ore. Dar dacă nu aș avea spor de weekend câte zile ar trebui sa am libere. Vă mulțumesc!
Luna Iulie are 21 de zile lucratoare ....deci, 10 zile sunt de repaus saptamanal.

21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare .. dvs aveti doar 8 ore lucrate in plus

Ce program de munca aveti ?

Cornel Vasile a scris:

Luna Iulie are 21 de zile lucratoare ....deci, 10 zile sunt de repaus saptamanal.

21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare .. dvs aveti doar 8 ore lucrate in plus

Ce program de munca aveti ?

Eu lucrez în supermarket programul este de 8 ore. Vă rog să mă lămuriți și cu sporul de weekend și cu orele lucrate în plus.
Ceva este neclar .. 6 zile lucrate in week-end plus 21 de zile lucratoare = 27 de zile ..iar dvs aveti 176 ore lucrate = 22 de zile lucrate...???
Cu tot cu zilele de weekend (6 la număr) am cumulat 176 de ore. Dar cu tot cu sporul de 1 la suta pt weekenduri am primit doar 1843 de lei salar. Nu știu exact dacă este calculat corect salariu

Cornel Vasile a scris:

Ceva este neclar .. 6 zile lucrate in week-end plus 21 de zile lucratoare = 27 de zile ..iar dvs aveti 176 ore lucrate = 22 de zile lucrate...???

Nu cred ca e calculat corect ...fara spor de weekend ..salariul brut pentru orele lucrate ar fi 3143 lei brut ..net 1894 lei