Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident depasire masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident depasire masini

Buna ziua. Saptamana trecuta am fost implicat intr-un accident auto, din care agentul constatator m-a gasit pe mine vinovat pentru producerea accidentului. M-am angajat in depasirea unor masini, cu semnalizare stanga, pe un sector de drum cu limita de viteza 70 km/h, marcat cu linie discontinua, acestea circulau in aceiasi directie de mers ca mine, am depasit doua, iar cand am ajuns in dreptul celei de a treia, aceasta a virat brusc la stanga, eu lovindu-l fix la jumatate (intre portiere pe partea soferului), masina lovita dorind sa parcheze peste strada (nu este intersectie in zona respectiva), nu am observat sa fi avut semnalizare pusa. Coloana depasita de mine era in miscare, nu consider ca as fi depasit viteza legala, masinile nu sunt accidentate foarte grav. Pasagerii masinii lovite au fost transportati la spital, ulterior primind unul din ei 5 zile de ingrijiri medicale, celalalat 8 zile.
Agentul constatator m-a gasit pe mine vinovat pentru provocarea accidentului. La fata accidentului a intervenit o terta parte (patronul persoanei a carei masina am lovit-o), care se cunoaste cu agentul de politie, fapt care ma gandesc ca i-a influentat gandirea politistului.
Am facut cererere pentru expertiza criminalistica a accidentului auto catre Comandantul Politiei.

Am primit dovada cu drept de circulatie, care o sa expire luni. Momentan dosarul nu a ajuns de la politie la parchet. Poate amana politistul transferul dosarului de la politie la parchet sau este un termen normal ? Banuiesc ca nu pot face nimic pentru a prelungi dovada pana nu ajunge dosarul la parchet.

Din cele expuse, considerati ca sunt vinovat sau nevinovat de producerea accidentului ?

Va multumesc anticipat !
Sunteti total vinovat, depasirea este o manevra care e permisa pentru un singur vehicul (asa e si definitia -trecerea unui vehicul inaintea altui vehicul) nu a unei coloane.
Articolul 120
(1) Se interzice depășirea vehiculelor:
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule în așteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulație.
[ link extern ]

In asteptare nu inseamna nemiscata, ci in asteptarea unei manevre a primului vehicul din coloana, care probabil semnaliza de mult.
latka, moderator
Masinile depasite de mine erau in miscare (circulau estimez cu ~40 km/h). Coloana in asteptare nu se refera la vehicule oprite?
vasile.dax58, utilizator
Nu, poate fi o coloana care se deplaseaza mai incet, din diferite motive, vehicul greu ce merge in fata, obstacol, etc.
§ 3. Depășirea
Articolul 45
(1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.
....................................
(3) Atunci când prin manevra de depășire se trece peste axa care separa sensurile de circulație, conducătorii de vehicule trebuie să se asigure că din sens opus nu se apropie un vehicul și că dispun de spațiu suficient pentru a reintra pe banda inițială, unde au obligația să revină după efectuarea manevrei de depășire.
latka, moderator
Este foarte bine că ați solicitat efectuara unei expertize. Nu este recomandabil ca expertiza să fie una criminalistică. Expertiza criminalistică se efectuează în general de experți criminaliști care sunt absolvenți ai facultății de drept.. La facultatea de drept nu se predă cursul de autovehicule în special cinematica și dinamica automobilului. Pentru ca concluziile expertizei să fie cât mai apropiate de realitate este necesar ca exprrtiza să fie efectuată de un expert tehnic judiciar in specializarea "Autovehicule, circulație rutieră" sau de către un expert criminalst care are și calitatea fe expert tehnic judiciar in specializarea "Autovehicule, circulație rutieră".. Listele cu experții criminalisti. pe de o parte și experții tehnici judiciari auto se găsesc pe site-ul Ministerului Justiției.

vasile.dax58 a scris:

Buna ziua. Saptamana trecuta am fost implicat intr-un accident auto, din care agentul constatator m-a gasit pe mine vinovat pentru producerea accidentului. M-am angajat in depasirea unor masini, cu semnalizare stanga, pe un sector de drum cu limita de viteza 70 km/h, marcat cu linie discontinua, acestea circulau in aceiasi directie de mers ca mine, am depasit doua, iar cand am ajuns in dreptul celei de a treia, aceasta a virat brusc la stanga, eu lovindu-l fix la jumatate (intre portiere pe partea soferului), masina lovita dorind sa parcheze peste strada (nu este intersectie in zona respectiva), nu am observat sa fi avut semnalizare pusa. Coloana depasita de mine era in miscare, nu consider ca as fi depasit viteza legala, masinile nu sunt accidentate foarte grav. Pasagerii masinii lovite au fost transportati la spital, ulterior primind unul din ei 5 zile de ingrijiri medicale, celalalat 8 zile.
Agentul constatator m-a gasit pe mine vinovat pentru provocarea accidentului. La fata accidentului a intervenit o terta parte (patronul persoanei a carei masina am lovit-o), care se cunoaste cu agentul de politie, fapt care ma gandesc ca i-a influentat gandirea politistului.
Am facut cererere pentru expertiza criminalistica a accidentului auto catre Comandantul Politiei.

Am primit dovada cu drept de circulatie, care o sa expire luni. Momentan dosarul nu a ajuns de la politie la parchet. Poate amana politistul transferul dosarului de la politie la parchet sau este un termen normal ? Banuiesc ca nu pot face nimic pentru a prelungi dovada pana nu ajunge dosarul la parchet.

Din cele expuse, considerati ca sunt vinovat sau nevinovat de producerea accidentului ?

Va multumesc anticipat !

Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare, luni o sa imi expire dovada de circulatie. Daca pana atunci nu ajunge dosarul la parchet pentru a putea solicita prelungirea dovezii, o sa mai pot cere ulterior dovada cu drept de circulatie ?
Sau daca dosarul este tot la politie pot sa cer la ei prelungirea dovezii ? Multumesc din nou !