avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata apartament cumparat de la firma in contul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata apartament cumparat de la firma in contul personal al administratorului

Buna ziua.

Am vrut sa cumpar un apartament de la firma care l-a construit si care il detinea. Administratorul unic al firmei a imputernicit un avocat sa "il reprezinte in calitate de reprezentant legal al societatii" si sa semneze "orice act de dispozitie avand ca obiect bunurile imobile ale societatii".

In contractul de vanzare cumparare pe care l-am semnat avocatul ce reprezenta societatea a stipulat ca trebuie sa fac plata direct in contul personal al administratorului.

In imputernicirea avocatului nu scrie nimic cum ca prin mandatul sau poate sa vireze banii in contul alteti persoane si nu in contul vanzatorului.

Speta este mai complexa dar as vrea sa stiu daca avocatul a procedat corect.
Cel mai recent răspuns: Lukas90 , utilizator 20:40, 14 Martie 2024
Bună, cum ai rezolvat ?

alexoiuy a scris:

Buna ziua.

Am vrut sa cumpar un apartament de la firma care l-a construit si care il detinea. Administratorul unic al firmei a imputernicit un avocat sa "il reprezinte in calitate de reprezentant legal al societatii" si sa semneze "orice act de dispozitie avand ca obiect bunurile imobile ale societatii".

In contractul de vanzare cumparare pe care l-am semnat avocatul ce reprezenta societatea a stipulat ca trebuie sa fac plata direct in contul personal al administratorului.

In imputernicirea avocatului nu scrie nimic cum ca prin mandatul sau poate sa vireze banii in contul alteti persoane si nu in contul vanzatorului.

Speta este mai complexa dar as vrea sa stiu daca avocatul a procedat corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnatura proces-verbal andreeajum andreeajum buna ziua, am primit o amenda de la comisariatul judetean de protectie a consumatorului. la magazin eram doar eu, in calitate de gestionar-vanzator. avem ... (vezi toată discuția)
Contract de mandat pentru administrator vasilemihaela23 vasilemihaela23 Administratorul (persoana fizica-cetatean strain) trebuie sa fie remunerat pt activitatile de administrare pe baza unui contract de mandat, dar nu stiu unde ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare, dubla reprezentare vargae72 vargae72 In vederea extinderii societatea a identificat un teren pentru constructia unor hale de productie. Terenul este compus din 30 de parcele, proprietari persoane ... (vezi toată discuția)