Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata apartament cumparat de la firma in contul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata apartament cumparat de la firma in contul personal al administratorului

Buna ziua.

Am vrut sa cumpar un apartament de la firma care l-a construit si care il detinea. Administratorul unic al firmei a imputernicit un avocat sa "il reprezinte in calitate de reprezentant legal al societatii" si sa semneze "orice act de dispozitie avand ca obiect bunurile imobile ale societatii".

In contractul de vanzare cumparare pe care l-am semnat avocatul ce reprezenta societatea a stipulat ca trebuie sa fac plata direct in contul personal al administratorului.

In imputernicirea avocatului nu scrie nimic cum ca prin mandatul sau poate sa vireze banii in contul alteti persoane si nu in contul vanzatorului.

Speta este mai complexa dar as vrea sa stiu daca avocatul a procedat corect.
Bună, cum ai rezolvat ?

alexoiuy a scris:

Buna ziua.

Am vrut sa cumpar un apartament de la firma care l-a construit si care il detinea. Administratorul unic al firmei a imputernicit un avocat sa "il reprezinte in calitate de reprezentant legal al societatii" si sa semneze "orice act de dispozitie avand ca obiect bunurile imobile ale societatii".

In contractul de vanzare cumparare pe care l-am semnat avocatul ce reprezenta societatea a stipulat ca trebuie sa fac plata direct in contul personal al administratorului.

In imputernicirea avocatului nu scrie nimic cum ca prin mandatul sau poate sa vireze banii in contul alteti persoane si nu in contul vanzatorului.

Speta este mai complexa dar as vrea sa stiu daca avocatul a procedat corect.