avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.. Casa veche+teren cumparat cu vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.. Casa veche+teren cumparat cu vanzare cumparare, ...

Buna seara.. Casa veche+teren cumparat cu vanzare cumparare, sunt trei mostenitori, 2plecati din tara. Casa+terenul a fost cumparat de la 1mostenitor..Doresc sa intabulez casa+terenul pe numele meu dar doamna de la care am cumparat nu are titlu, nu mil poate da... In cartea funciara apare doar defunctul mort de 20de ani... Care ar fi pasii sa pot scrie tot pe numele meu? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:19, 4 Martie 2023
Ați încheiat contractul de vânzare la notar?
Da
Pai dacă ați încheiat contractul la notar, înseamnă că aveți făcută și intabularea pe numele dvs.
În ce an ați cumpărat?
2017
De ce apare doar defunctul in C.F.

Alte discuții în legătură

Dupa perfectarea contractului de vanzare-cumparare cum ramane cu extrasul de carte funciara? the_power_25xxxx the_power_25xxxx Buna ziua! Anul trecut am cumparat o casa. Vechiul proprietar a venit la notar cu toate actele (inclusiv cartea funciara sau extras de carte funciara ???). ... (vezi toată discuția)
Intabulare lucialuca lucialuca Am cumparat un apartament acum 3 ani,iar acum vreau sa il pun garantie pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca. Imi trebuie o opinie notariala pe care ... (vezi toată discuția)
Intabulare signyournamec signyournamec Buna ziua, e vorba despre o casa al carei proprietar a decedat. Sotia acestuia, cat timp a mai fost in viata, si-a vandut partea nepotilor. Acum decedata si ... (vezi toată discuția)