Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dupa perfectarea contractului de vanzare-cumparare cum ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dupa perfectarea contractului de vanzare-cumparare cum ramane cu extrasul de carte funciara?

Buna ziua! Anul trecut am cumparat o casa. Vechiul proprietar a venit la notar cu toate actele (inclusiv cartea funciara sau extras de carte funciara ???). Dupa ce am cumparat am primit contractul de vanzare cumparare, dar nu imi aduc aminte ce s-a intamplat cu cartea funciara. :D Trebuia sa ramana la mine sau trebuie sa fac alta pe numele meu??
Notarul public are obligatia de a indeplini formalitatile ce tine de publicitatea imobiliara confirm legii 7/1996. Puteti cere extrasul de carte funciara si incheierea de intabulare pe numele dvs de la biroul notarial unde ati autentificat vanzarea.
In baza documentului notarial,in temeiul art 26 al 4-a din Legea nr 7/1996 republicata, solicitati la OCPI intabularea dreptului real de proprietate
De la biroul notarial unde ati perfectat contractul trebuie sa ridicati incheierea de intabulare si extrasul CF de informare pe numele dvs., era obligatia biroului notarial sa indeplineasca aceste formalitati.