avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru un CMI și inchirieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru un CMI și inchirieri

Va rog sa ma ajutati cu declaratia unica 212 pentru un CMI cu venituri din CMI si inchiriere spatiu.in valuta total sub 12 salarii minime.
In 2022 la realizat
- am declarat veniturile din CMI si chirii
- am optat si declarat CASS prin optiune la 6 salarii minime..
la estimat
- am declarat veniturile estimate in 2022 din CMI si chirie .
- am optat si declarat CASS prin optiune la 6 salarii minime..

Acum in 2023 la realizat
- declar veniturile din CMI si chirii (cum se regularizeaza fata de ce am estimat. Mentionez ca nu am platit pe 2022 inca)?
- pentru 2022 mai declar ceva la CASS ? daca am declarat in 2022 la estimat ca vreau sa fiu asigurat?
la estimat
- declar veniturile estimate in 2023 din CMI si chirie .?
- declar aici ca vreau sa fiu asigurat in 2023 la CASS prin optiune la 6 salarii minime.?


Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: chirfeli , utilizator 20:59, 7 Aprilie 2023
pe 2022 la realizat ati depasit plafonul de 12 salarii din CMI si chirii ?

Nu s-a depasit plafonul dar este s-a optat pt asigurare de sanatate minima.
se va trece doar venitul realizat si cheltuielile finale pe 2022 la CAP I - 2022 din declaratie.
Daca chiria e in valuta se va trece si asta pt regularizarea cursului valutar pe baza cursului mediu BNR pe 2022.

La CAP II 2023 - se va trece estimare CMI + chirii si daca se doreste asigurare la sanatate se va opta pt 6 salarii minime.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata optionala cass pt pfa RalS RalS Buna ziua, Am o nelămurire legată de plata CASS pt un PFA în sistem real. Până anul trecut am fost și salariată însă din septembrie 2021 am ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pentru venituri din chirii Maria Melania Maria Melania Buna seara, in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a ... (vezi toată discuția)