Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intr-un proces civil de recuperare imprumut de bani ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intr-un proces civil de recuperare imprumut de bani trebuie obligatoriu ...

Intr-un proces civil de recuperare imprumut de bani trebuie obligatoriu sa angajez un avocat? Doar procuratura si instanta nu ma pot ajuta?
Interesanta întrebarea...Procuratura nu va ajuta pentru ca nu este vorba despre o fapta penala iar nstanta trebuie sa fie independenta si impartiala și sa pronunțe o hotărâre în funcție de argumentele/probele administrate de parti ,rolul ei nu este de a va ,,ajuta" pe dvs și de a va da consiltanta juridica
Singurul în măsura sa apere interesele clienților în fata instantei ca urmare a platii unui onorariu si a incheierii unui contract este avocatul,acesta fiind rolul lui conform legii.Nu va obliga nimeni sa va angajați av dar o faceti pe riscul dvs.,mai ales ca din întrebare rezulta ca nu prea aveți noțiuni generale ,de baza privind rolul și funcționarea unor instituții,Succes..Întrebarea dvs este în genul ,,ma doare un dinte cariat cine ma ajuta ortopedul sau neurologul.".
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat