Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Daca o societate inchiriaza un bun imobil pentru ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Daca o societate inchiriaza un bun imobil pentru cazare ce cota de tva plătește?

Buna ziua,
Daca o societate inchiriaza un bun imobil cu destinatie cazare muncitori ce cota de TVA foloseste?
Conform Codului Fiscal poate opta ptr TVA DE 19% printr-o notificare depusa la ANAF sau poate merge pe exceptie, respectiv art.292 din Codul Fiscal alin. (2) litera e) pct.1. cu TVA DE 9%
Va multumesc !
george-neagu, moderator
cota de 9% se aplica daca aveti autorizare pt servicii de cazare de la institutiile abilitate ( ANAT). In cazul dvs se aplica 19% cu acea notificare catre ANAF .

În sensul Codului fiscal, prin cazare în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcție similară se înțelege cazarea în structurile de primire turistice cu funcțiuni de cazare turistică prevăzute la art. 2 lit. d) din Ordonanța Guvernului nr. 58/1998 privind organizarea și desfășurarea activității de turism în România, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 755/2001, cu modificările și completările ulterioare. Cota redusă de taxă de 9% prevăzută la din Codul fiscal se aplică pentru tipurile de cazare în structurile de primire turistice cu funcțiune de cazare, prevăzute la art. 21 din Ordonanța Guvernului nr. 58/1998, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 755/2001, cu modificările și completările ulterioare.