Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Exista vreun ghid de functionare a ong-urilor?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Exista vreun ghid de functionare a ong-urilor?

Buna ziua!

Exista vreun ghid de functionare a ong-urilor?
Care sunt obligatiile presedintelui, informatii despre in ce situatii trebuie convocate sedintele etc. ?

Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Căutați pe net legea care reglementează înființarea asociațiilor și fundațiilor și acolo sunt date principalele atribuții. Trebuia sa le aveți trecute și în statut.
De exemplu acum se apropie perioada în care trebuie convocata adunarea generală de aprobare a situațiilor financiare, raportului președintelui și raportului cenzorului dacă asociația are peste 15 membrii cu drepturi depline și deci obligația de a avea cenzor.
george-neagu, moderator
Găsiți aici un ghid de înființare a asociațiilor: [ link extern ] .
Iar aici este OG 26/2000 cu privire la asociații și fundații: [ link extern ]

Obligațiile președintelui și ale celorlalți membri din consiliul director sunt cele din statutul ONG. Adunările generale trebuie convocate, conform legii, cel puțin anual, cum se menționează în statut. Ședințele consiliului director se țin ori de câte ori sunt probleme de rezolvat pentru bunul mers al asociației.
Nu prea are cum sa existe ca legislatia e f. "subtire" si fiecare ONG isi face cum vrea cea mai mare parte din regulile d eorganizare si functionare, prin statut si prin eventual regulament intern sau proceduri... in rest desigur ca trebuie sa respecte diverse prevederi legale dar si acolo variaza multe de la un ONG la altul normele aplicabile in functie de ce face si cum face... de ex. daca are salariati desigur va trebuie sa respecte foarte largul spectru de acte normative din domeniul dreptului muncii, al SSM... daca lucreaza cu voluntari trebuie respectata legislatia ref. voluntariat, daca are sediu functional trebuie sa isi ia anumite autorizatii, daca actioneaza in anumite domenii specifice trebuie sa respecte legislatia din acele domenii, mai trebuie sa respecte legislatia financiar-contabila si posibil si cea fiscala etc. etc.