Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se poate acorda certificat clasa/categoria A la un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se poate acorda certificat clasa/categoria A la un apartament ...

Se poate acorda certificat clasa/categoria A la un apartament neizolat, care are și igrasie?? Mulțumesc!
Din anul 2013, nu se mai poate tranzactiona bun imobil daca proprietarul nu prezinta certificat energetic,care reprezinta o dovada a calitatii si eficientei constructiei
Există 7 clase de eficienta energetica, notate cu litere de la A la G, A reprezentand eficienta maxima, cel mai mic consum. energetic
Clasa energetica A presupune un consum mai mic, de 125 kwh/mp/an, iar, clasa energetica G presupune un consum de peste 820 Kwh/mp/an
Daca apartamentul nu este izolat nu intruneste criteriile sa fie incadrat in clasa A
Clasele energetice A, B și C indică faptul ca spatiul/apartamentul este bine izolat, ca are instalatii performante energetic ,bine intretinute, pierderi minime de energie pentru incalzire/racire sau ventilare, incalzirea apei menajere si iluminat.
ynocentta, utilizator
Daca specialistul cu termoviziunea face masuratorile in luna iulie, poate da si A+++
Dvs. nu glumiti, da? Daca stiti asa ceva, contestati acel document, drept sa va spun, nu stiu unde, poate chiar in instanta...
Succes!