Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil doar pe numele mamei tatăl vrea drepturi asupra ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil doar pe numele mamei tatăl vrea drepturi asupra lui

Buna ziua , am următoare situație , copilul născut în UK dintr-o relație de scurta durată după care eu și tatăl copilului ne-am despărțit și el nu a fost alaturi de mine când am născut și nici după aceea el nu la recunoscut și acum acesta Vrea drepturi asupra copilului , mai venea să îl viziteze nu i-am interzis asta , dar el vrea sa ia copilul la el acasă 2-3 zile , el fiind mic 1 an și 2 luni nu pot încredința copilul așa pentru că nu am încredere în el , el este cu atencedente penale ,recidivist ,nu are un loc de muncă in Romania și vrea să mă de-a în judecată că să aibă dreptul asupra copilului și să fie în certificatul de naștere , el este un om foarte dificil și asta ar însemna că eu trebuie să mă rog de el de fiecare dată când vreau să părăsesc țara cu copilul și evident o să mă refuze daca el ar ajunge să aibă vreun drept asupra copilului... Va rog sfatuitima ce sa fac , sunt foarte disperată și îmi este teama că va face ce vrea din mine când o să aibă dreptul asupra copilului. Daca eu refuz că copilul sa fie expus undei probe Adn pentru că acolo o sa se ajungă în instanță ce se va întâmpla? Din cate am înțeles sunt șanse că instanța să ai refuze cererea deoarece copilul este înafara căsătoriei. Și dacă aș putea avea custodie exclusivă asupra copilului daca ajung ca el să mă de-a în judecată.
Tatal poate sa recunoască minorul printr-o simpla declarație la starea civila, fără sa fie nevoie de prezenta dvs, de acordul dvs sau de vreun test ADN. In urma recunoașterii paternității copilului se modifica automat și certificatul de nastere al acestuia în care la rubrica datele tatalui o sa figureze și tatal biologic. Evident, asa cum bănuiți, din acel moment o sa exercitati autoritatea parinteasca asupra copilului împreună cu tatal.
Dacă vreți sa aveți autoritate exclusiva trebuie sa va adresați instantei de judecata. În aceeași cerere se poate stabili și un alt program de vizita al tatălui fata de cel pe care acesta si-l dorește cât și obligatia acestuia sa ii achite copilului pensie de întreținere.
În anumite condiții, puteți sa-i solicitati tatălui sa va despăgubească și cu jumătate din cheltuielile pe care le-ati făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
Va sfătuiesc sa contactați un avocat și sa va explice acesta în detaliu posibilitatile pe care le aveți pentru a obține ce va doriți.
Avocat Neagu Elena, Avocat

Avocat Neagu Elena a scris:

Tatal poate sa recunoască minorul printr-o simpla declarație la starea civila, fără sa fie nevoie de prezenta dvs, de acordul dvs sau de vreun test ADN. In urma recunoașterii paternității copilului se modifica automat și certificatul de nastere al acestuia în care la rubrica datele tatalui o sa figureze și tatal biologic. Evident, asa cum bănuiți, din acel moment o sa exercitati autoritatea parinteasca asupra copilului împreună cu tatal.
Dacă vreți sa aveți autoritate exclusiva trebuie sa va adresați instantei de judecata. În aceeași cerere se poate stabili și un alt program de vizita al tatălui fata de cel pe care acesta si-l dorește cât și obligatia acestuia sa ii achite copilului pensie de întreținere.
În anumite condiții, puteți sa-i solicitati tatălui sa va despăgubească și cu jumătate din cheltuielile pe care le-ati făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
Va sfătuiesc sa contactați un avocat și sa va explice acesta în detaliu posibilitatile pe care le aveți pentru a obține ce va doriți.

Am înțeles, dar cum demonstreaza el ca este copilul lui , așa ar putea oricine sa recunoască un copil , el fără un test ADN . Bine aman2 știm că el este tatăl copilului. Dar cum demonstrat el instanței că este al lui. Și el nu are un loc de muncă că sa plătească pensie alimentara la copil. El se ocupa numai cu furat din afara țării și vinde aici . Deci acest om nu are un venit lunar net. Eu am contactat un avocat și a spus că este foarte rar că instanța să accepte o astfel de cerere din partea tatălui pentru un copil din afara căsătoriei.
Cu siguranță persoana cu care ați vorbit nu este avocat pentru ca îmi e greu sa cred ca și foarte putina experienta dacă ar fi avut tot nu ar fi spus asemenea greșeli juridice.
Recunoașterea copilului nu se face prin instanta de judecata ci pe cale administrativa. Tatal nu trebuie sa facă dovada ca minorul este al lui, se prezuma bună credință. Dacă declaratia ar fi una falsa din rea credinta sau nestiinta( mama l-a păcălit ca este copilului sau) atunci orice persoana interesata poate sa conteste la instanta de judecata recunoașterea de paternitate și abia atunci se face test ADN sa se vadă care este adevărul.
Faptul ca tatal nu lucrează, este dezinteresat de copil, este recidivist, nu are condiții locative va ajuta pentru a obține custodia exclusiva și obținerea unui program de vizita al tatălui la locuinta dvs și în prezenta dvs. Dar aceste lucruri nu au legătură cu dreptul tatălui de a fi trecut in certificatul de nastere și de a își recupera drepturile care deriva de aici.
Mai contactați un alt avocat ca să aflați corect informațiile juridice.
Va pot da informații suplimentare in privat dacă doriți
Avocat Neagu Elena, Avocat
Stabilirea filiatiei este dreptul copilului la stabilirea si pastrarea identitatii.

O fi un inconvenient dar exista posibilitatea suplinirii acordului in vederea calatoriei in strainatate.

Avocat Neagu Elena a scris:

Tatal poate sa recunoască minorul printr-o simpla declarație la starea civila, fără sa fie nevoie de prezenta dvs, de acordul dvs sau de vreun test ADN.

Banuiesc ca trebuie sa prezinte niste documente, datele de identificare ale copilului si mamei. Daca mama nu vrea sa i le dea... cum face tatal recunoasterea?